Strona główna / W numerze / Prezydenckie podsumowanie roku
Marek Materek podsumował pierwszy rok swojej prezydentury

Prezydenckie podsumowanie roku

Minął rok prezydentury Marka Materka w drugiej kadencji. 21 października 2018 roku oddano na niego 17 777 głosów i wybory wygrał w I turze. Czy był to czas korzystny dla Starachowic? Jakie sukcesy ma włodarz miasta?

Minione 12 miesięcy drugiej kadencji prezydent podsumował na konferencji prasowej. Za sukces  uważa m.in. inwestycje, które dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego, Funduszu Dróg Samorządowych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udało się zrealizować lub będą realizowane.

Na termomodernizację budynków użyteczności publicznej Gmina Starachowice dostała ok. 20 mln zł, ok. 6 mln zł na zagospodarowanie 5 stref zieleni na terenie miasta, prawie 20 mln zł na odmulenie i oczyszczenie dna zbiornika Pasternik wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia, a ok. 12 mln zł na budowę Nowej Moniuszki, przebudowę ul. Krańcowej, przebudowę ul. Fryderyka Lempego z remontem mostu. Pieniądze pozyskano również na modernizację ulic: Na Szlakowisku, Stroma, Dolna, Żytnia, Marii Skłodowskiej – Curie, Wierzbowa czy Podlesie. Rozpoczął się również remont jazu na zbiorniku Lubianka, gdzie całkowity koszt prac wynosi ponad 3 000 000 zł, natomiast wysokość uzyskanej dotacji to 85 procent wartości inwestycji, czyli blisko 2 500 000 zł.

Na Szlakowisku już bezpiecznie fot. UM

 

– Rozpoczęła się długo wyczekiwana rewitalizacja Parku Miejskiego. Przygotowano i wybrano wykonawcę budowy trzech budynków wielorodzinnych przy ulicy Piłsudskiego, kończy się  modernizacja Centrum Strzelectwa Sportowego – wyliczał prezydent.

W pierwszym roku prezydentury Marka Materka zakończono remont al. Świętego Jana Pawła II, przebudowę ul. Granicznej, termomodernizację wszystkich szkół i przedszkoli podległych Gminie Starachowice, budowę przedłużenia ulicy Słonecznej od ul. Kościelnej do ul. Staropolskiej i budowę ulicy Spadowej. Pozyskano środki na budowę trzech otwartych stref aktywności. Dwie z nich, przy Szkole Podstawowej nr 11 i przy ulicy Sadowej, już zostały oddane do użytku mieszkańców, a na budowę trzeciej (przy ulicy Radomskiej) rozstrzygnięto przetarg. Szkoła Podstawowa nr 2 na osiedlu Michałów doczeka się boiska wielofunkcyjnego oraz poprawy infrastruktury edukacyjnej, a młodzi czytelnicy, dzięki pozyskanym środkom na remont, z literaturą zapoznają się w odnowionej bibliotece Plastuś.

Zagospodarowany teren przed SP nr 9 fot. UM

 

Starachowice chcę być eko. Gmina zakupiła pierwszy w regionie butelkomat, także prawdopodobnie również pierwszy w regionie kaczkomat. Poza tym miasto zamówiło 100 budek dla jerzyków, które zostaną zamontowane na wiosnę, bo – jak mówi prezydent – naturą uderzamy w komary. Została również uruchomiona miejska pasieka. Gmina wprowadziła także ograniczenia w używaniu plastiku w miejskich jednostkach organizacyjnych.

Wśród planów, które udało się zrealizować, jest połączenie miejskich spółek – Zakładu Energetyki Cieplnej i Miejskiego Zakładu Komunikacji – w jeden organizm. Dla pasażerów na co dzień korzystających z telefonów komórkowych (smartfonów) wprowadzono e – bilety w komunikacji miejskiej. W Ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowano 23 projekty, a kolejne „witacze” w postaci legendarnych starów pojawiły się na „Ścieżce STAR – a”.

STAR A 66 został wyremontowany i podarowany miastu przez zaprzyjaźnioną firmę Star San Duo fot. UM

 

Prezydent Marek Materek wśród pozytywów pierwszego roku urzędowania w kolejnej kadencji wymienił również współpracę z innymi instytucjami. Po reformie oświaty, Gmina przekazała budynek byłego Gimnazjum nr 4 na nową siedzibę III Liceum Ogólnokształcącego, dzięki temu na osiedlu Południe powstała pierwsza szkoła średnia. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał środki na dokumentację budowy północno – zachodniej obwodnicy Starachowic, a co za tym idzie gwarancję finansowania inwestycji. Natomiast przed wyborem nowych władz powiatu, prezydent wspólnie z wojewodą Agatą Wojtyszek i prezesem WFOŚiGW zabiegali o środki na termomodernizację starachowickiego szpitala, która właśnie trwa.

Na skwer pod Skałkami Gmina uzyskała dotację ze środków europejskich fot. UM

 

Mówił również o uroczystościach i imprezach odbywających się z myślą o mieszkańcach nie tylko miasta, ale i całego powiatu.

– W ciągu minionego roku Gmina Starachowice zorganizowała takie imprezy jak: Sylwester pod Gwiazdami, Dzień Dziecka, Kino Plenerowe, Sobótki, Starachowicka Gala Disco Polo, Dni Starachowic, Hip Hop Festiwal Starachowice czy koncert Zespołu Mazowsze – wymieniał.

Uroczo „Pod Skałkami” fot. UM

 

– Przejechaliśmy wspólnie wiele kilometrów podczas rodzinnych rajdów rowerowych, gościliśmy kolarzy z całej Polski na Starachowickiej Strzale, delegację korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Warszawie oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej i Związku Miast Polskich. Swoje święto w Starachowicach obchodziły Wojska Obrony Terytorialnej, a na placu „Pod Skałkami” przy alei Armii Krajowej odsłoniliśmy rzeźby partyzantów.

Na ul. Granicznej wybudowano pierwsze w mieście wyniesione skrzyżowanie fot. UM

(azab)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *