Strona główna Gazeta młodych Poczuli tąpnięcie

Poczuli tąpnięcie

Uczniowie ZSZ nr 2 wybrali się na zawodową wycieczkę do kopalni.

  Bogate tradycje górnicze kopalni Józefka w gminie Górno (powiat kielecki) sięgają lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy to w 1982 roku zostały wyprodukowane pierwsze tony materiałów kamiennych. Przewidziana na tamte czasy roczna produkcja wynosić miała 70 tys. ton. Złoże dolomitu i wapieni dewońskich eksploatowane jest w sposób odkrywkowy, systemem ścianowym, w wyrobisku stokowo-wgłębnym, na 5 poziomach eksploatacyjnych przy użyciu materiałów wybuchowych. Podstawową metodą jest strzelanie ładunkami w otworach długich pionowych, natomiast jako pomocnicze – strzelanie otworami krótkimi pionowymi.

Na zawodową wycieczkę do Górna wybrali się 25 października br. uczniowie z klasy 3 brt – kształcący się w zawodzie technik budownictwa – wraz z nauczycielami: Moniką Jaworską- Wędzińską i Edytą Lubieniecką. Młodzież z zainteresowaniem słuchała informacji na temat stosowanej w kopalni metody wydobywania kruszyw, jaką jest metoda strzelnicza.

– W czasie zwiedzania mogliśmy poczuć tąpnięcie i usłyszeć strzały, które spowodowały rozkruszenie ok. 1000 ton materiału – relacjonują GAZECIE.

Młodzi budowlańcy poznali technologię wydobywania oraz wytwarzania kruszyw budowlanych. Mogli zobaczyć, w jaki sposób obrabiane i dzielone są na poszczególne frakcje kruszywa dolomitowe.

– Serdecznie dziękujemy kierownikowi produkcji oraz kierownikowi laboratorium kopalni, którzy bardzo ciekawie i z dużym zaangażowaniem opowiedzieli o całym procesie produkcyjnym – mówią uczestnicy wyprawy.

(zs)

Poprzedni artykułUciekał przed policją – video
Następny artykułPłatna strefa
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x