Strona główna / Gazeta młodych / Na praktykach w Portugalii
Mieszkali w miejscowości Povoa de Varzim, położonej na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego fot. ZSZ nr 3

Na praktykach w Portugalii

Uczniowie ZSZ nr 3

„Krok po kroku sięgamy po europejskie kwalifikacje zawodowe” – projekt pod taką nazwą realizuje Zespół Szkół Zawodowych nr 3. W jego ramach szesnastu uczniów odbyło dwutygodniowe praktyki zawodowe w Portugalii.

Był też czas na zwiedzanie

Praktyki odbywają się w ramach unijnego programu Erasmus+, wspierającego kształcenie i szkolenie młodzieży. Uczniowie klas II i III o profilach: operator obrabiarek skrawających, elektromechanik pojazdów samochodowych i kierowca mechanik mieli możliwość poznania organizacji i struktury zakładów portugalskich, poszerzenia swoich kompetencji zawodowych, a także kompetencji społecznych i personalnych. Zgodnie ze swoim zawodem, przydzieleni zostali do odpowiednich zakładów, gdzie mogli zdobywać nowe doświadczenia, poznawać obsługę nowych maszyn i urządzeń, obserwować pracę specjalistów oraz pogłębiać i stosować dotychczas zdobytą  wiedzę i umiejętności. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie: Beata Cichońska i Marta Tarnowska, pod okiem, których pracowali, zadowoleni byli ze wspólnej współpracy. Umiejętność odnalezienia się uczniów w nowych warunkach podnosi ich szanse na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.

Wyjazd do Portugalii nie ograniczał się jedynie do zdobywania kwalifikacji zawodowych. W wolnym od zajęć czasie, starachowiczanie zwiedzili przepiękne miasto Porto, Sanktuarium Fatimskie oraz Aveiro, miasto nazywane portugalską Wenecją.

 

(B. C.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *