19.2 C
Starachowice
wtorek, 14/07/2020
Strona główna W numerze Debata o ekologii z ciepłownictwem w tle

Debata o ekologii z ciepłownictwem w tle

Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Starachowic” zorganizowało kolejną debatę. Tym razem pn. „Ekologia szansą dla Starachowic”. Ponad podziałami zastanawiano się nad rozwiązaniami problemów ekologicznych w naszym regionie.

Alternatywne rozwiązania, które w znaczny sposób przyczynić się mogą w przyszłości do poprawy klimatu w Starachowicach, uwzględniające istniejący potencjał miasta i regionu, podsumowanie i ocena dotychczasowych działań miasta na rzecz ekologii, to tematy spotkania, zorganizowanego 5 listopada br. w Spółdzielczym Domu Kultury w Starachowicach. W debacie szukano odpowiedzi   na pytanie, jaki mamy realny wpływ na klimat i co trzeba zrobić, by poprawić jakość życia mieszkańców.

– Dzisiaj chcielibyśmy się dowiedzieć od osób sprawujących obecnie, jak i w minionych latach różne, bardzo ważne funkcje w mieście, co jest powodem braku wyraźnego postępu ekologicznego, na który składają się takie elementy jak: przebudowa układu komunikacyjnego – modernizacja taboru komunikacji miejskiej na niskoemisyjny lub elektryczny; zmiana źródeł ciepła sieciowego z węglowego na alternatywne, przyjazne środowisku z wykorzystaniem już istniejących na terenie miasta; wymiana oświetlenia ulicznego na oszczędnościowe typu LED; rozpowszechnienie odnawialnych źródeł energii wraz z likwidacją pieców węglowych, także wśród właścicieli posesji prywatnych oraz odpowiednio dobrany dla naszego miasta system odbioru i segregacji odpadów komunalnych – rozpoczął dyskusję Zbigniew Kroczek ze Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic”.

Byli prezydenci miasta: Sylwester Kwiecień i Wojciech Bernatowicz mówili o zrealizowanych przedsięwzięciach w ich kadencji. To m.in. budowa kanalizacji na osiedlu Południe, nowa nitka sieci wodociągowej z ujęcia „Trębowiec” do Starachowic, modernizacja oczyszczalni ścieków, rozpoczęcie wymiany taboru MZK i rozpoczęcie programu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Honorowy Obywatel Starachowic Józef Kowalski nawiązał natomiast do planów budowy w Starachowicach tzw. „spalarni śmieci” i nie szczędząc słów krytyki planowanego przez ZEC przedsięwzięcia podsumował, że „przyjaźń do miasta to pragnienie, by rozwijało się ono w harmonii z przyrodą”.

W debacie uczestniczyli również przedstawiciele firmy Celsium – dostawcy ciepła na terenie Starachowic oraz Skarżyska – Kamiennej. Wyrazili gotowość do podjęcia wspólnego wysiłku na rzecz ochrony środowiska oraz poprawy jakości powietrza w Starachowicach i zaprosili do współpracy samorządowców, spółki miejskie oraz prywatnych przedsiębiorców, dla których przyszłość następnych pokoleń nie jest obojętna.

– Starachowice to wspaniałe miasto i chcemy, aby było dla wszystkich ekologiczne. Z przyjemnością zasiądziemy do stołu z partnerami, bo łączy na wszystkich troska o jakość powietrza, a tym samym troska o zdrowie mieszkańców. Taka współpraca może przynieść wiele korzyści zarówno mieszkańcom jak i okolicznym przedsiębiorcom – powiedział Konrad Borowski, wiceprezes zarządu Celsium Serwis.

Czy Celsium analizowało na etapie wdrażania zmian technologicznych wariant z budową spalarni odpadów RDF, a jeżeli tak, to co spowodowało jego zaniechanie; czy jest w stanie zabezpieczyć zapotrzebowanie w ciepło dla całego miasta, a jeżeli tak, czy byłoby to korzystne finansowo dla odbiorców, a jeśli miałoby być głównym dostawcą ciepła, to czy Starachowice uniknęłyby opłat z tytułu zakupu praw do emisji CO i w jakim okresie mogłoby to nastąpić? – pytali uczestnicy spotkania.

Firma, owszem, analizowała budowę spalarni odpadów w Starachowicach, ale po analizach zrezygnowano z tego projektu, bo koszty budowy takiej instalacji, to 120 – 160 milionów złotych.

– Choć mamy doskonałą lokalizację w Starachowicach, gdzie jest strefa przemysłowa, to nie podjęliśmy tego wyzwania ze względu na to, że rynek starachowicki, który my zaopatrujemy jest mniejszy w porównaniu do ZEC. Projekt spalarniany, przy takiej małej skali, jest absolutnie nieuzasadniony, ani ekonomicznie, ani technicznie. Kilka lat temu próbowaliśmy podjąć współpracę z Zakładem Energetyki Cieplnej. Przygotowaliśmy wspólną koncepcję dla Starachowic. Braliśmy pod uwagę lokalizację na Bugaju, z dala od zabudowy mieszkalnej. Niestety, ta współpraca naturalnie umarła. Połączenie sił i zbudowanie jednego systemu ciepłowniczego w Starachowicach pozwalałoby jednak na optymalizację wydatków inwestycyjnych po obu stronach. Przy współpracy z ZEC i połączeniu systemów jesteśmy w stanie, w kilkuletniej perspektywie czasowej, praktycznie wyeliminować zakupy praw do emisji dwutlenku węgla na potrzeby generowania ciepła – mówił Konrad Borowski z nadzieją, że debata zorganizowana przez Stowarzyszenie pozwoli rozpocząć na nowo etap współpracy, by zawalczyć o ekologię i ekonomię.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali także: prezydent Starachowic Marek Materek, Piotr Babicki – starosta oraz prezesi spółek gminnych ZEC i PWiK. Obecni nie byli, więc organizatorzy odczytali pytania, na które chcieli znać odpowiedź decydentów.

 

(aza)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Coraz mniej zakażeń

W województwie świętokrzyskim odnotowano tylko 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach są to: starsza kobieta...
0
Dodaj komentarzx
()
x