11.1 C
Starachowice
piątek, 23/10/2020
Strona główna Wieści z gmin 101. rocznica Odzyskania Niepodległości

101. rocznica Odzyskania Niepodległości

Nowa Słupia

Na zaproszenie młodzieży i dyrekcji Zespołu Szkół nr 8 w Nowej Słupi, Kombatanci i Czwartacy z pocztem sztandarowym gościli na uroczystościach 101. rocznicy odzyskania niepodległości.  Uczniowie zaprezentowali piękny, patriotyczno-historyczny program pt. „Polska droga do wolności”, przybliżający czasy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.  Do wydarzeń z 1918 roku oraz wybuchu II wojny światowej nawiązał w swoim wystąpieniu prezes Zarządu  płk ds Jarosław Chrobot, przedstawił także zebranym prezentację multimedialną miejsc pamięci narodowej na terenie gminy Nowa Słupia: w Dębnie, Jeziorku, Wólce Milanowskiej, Bartoszowinach, Trzciance, Hucisku i w Nowej Słupi. Przybliżył także postać ś.p. ks. płk Walentego Ślusarczyka – wieloletniego proboszcza parafii Nowa Słupia – żołnierza i patrioty, twórcy pięknego muzeum, które obecnie znajduje się w Opactwie Cystersów w Wąchocku.

Po mszy, złożono kwiaty przy tablicy pamięci

 

Kombatanci i Czwartacy uczestniczyli również 11 listopada w rocznicowych obchodach w Bazylice na Świętym Krzyżu. Eucharystia została poprzedzona okolicznościową laudacją, którą wygłosił płk ds Jarosław Chrobot – prezes Związku Kombatantów RP i BWP w Nowej Słupi. Modlono się za poległych i pomordowanych i za umiłowaną Ojczyznę. O tamtych historycznych wydarzeniach i o znaczeniu patriotyzmu dawniej i dziś pięknie mówił w homilii o. Tomasz Goli.

Polskie drogi do wolności były tematem występu uczniów

 

Kombatanci złożyli wiązanki kwiatów przy tablicach upamiętniających zamordowanych podczas II wojny światowej misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej oraz mieszkańców Huty Szklanej.

(J.C.)

Poprzedni artykułMiał 3 promile, prowadził auto!
Następny artykułHanna Wrzesień
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Covid-19: wzrost zakażeń i zgonów w kraju i w regionie

Ministerstwo Zdrowia w czwartkowym (22 października) komunikacie poinformowało o 12 107 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 168 osób (31 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x