28.1 C
Starachowice
sobota, 8/08/2020
Strona główna Gazeta młodych Prezentowali swoje małe Ojczyzny

Prezentowali swoje małe Ojczyzny

ZSZ nr 2

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach zakończył realizację projektu finansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, która wspiera bezpośrednie kontakty oraz współpracę młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich relacji między społeczeństwami obu krajów.

Działalność Rady finansowana jest ze środków, których dysponentem jest po stronie polskiej Ministerstwo Edukacji Narodowej, a po stronie ukraińskiej – Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy. Projektowi patronował Powiat Starachowicki, a Dariusz Dąbrowski  – wicestarosta starachowicki, trzymał pieczę nad projektem od jego pomysłu do zakończenia i ewaluacji. Młodzież wspierali nauczyciele: Hanna Zapała, Sławomir Gwardyś i Beata Sławińska-Kopyś, autorka i koordynatorka projektu.

Grupa projektowa składała się z dwóch 12-osobowych zespołów uczniowskich z Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego w Starachowicach i Barskiego College`u Transportu i Budownictwa Narodowego Uniwersytetu Transportu na Ukrainie. Odbyły się już spotkania młodzieży w Polsce i na Ukrainie. Podczas pobytu w Polsce goście z Ukrainy spędzili dwa dni w Starachowicach, odwiedzając szkołę partnerską, Zakład MAN w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach. Kolejne dni spędzili w Polańczyku nad jeziorem Solińskim, gdzie mieszkając na pięciu jachtach zdobywali umiejętności żeglarskie pod kierunkiem kapitanów jachtowych Jana Mindy i Józefa Mindy oraz sternika jachtowego Janusza Derlatki z Żeglarskiego Kręgu Starszyzny „Bajdewind” przy ZHP w Starachowicach. Młodzież poznała malownicze, bieszczadzkie krajobrazy, żeglowała po jeziorze solińskim, zwiedziła wnętrze Zapory w Solinie. Wiele emocji zapewniła im wizyta w Parku Linowym w Polańczyku.

Rozmawiali o swoich pasjach, zainteresowaniach i ich wpływie na planowanie przyszłej kariery zawodowej

 

Podczas drugiego spotkania młodzieży, grupa projektowa gościła na Ukrainie w Barze. Tym razem tematem wiodącym była prezentacja swoich „małych Ojczyzn”. Podczas wyjazdów do Winnicy, Chocimia i Kamieńca Podolskiego uczniowie poszukiwali polskich śladów na rubieżach I Rzeczypospolitej i elementów wspólnej, choć trudnej historii obu narodów. Polska grupa pokazała naukę programowania z wykorzystaniem klocków LEGO MINDSTORMS EV3.

Na wieczornych spotkaniach młodzież prezentowała swoje talenty: wokalne, muzyczne, sportowe, taneczne. Gospodarze zorganizowali Dzień Talentów – piknik sportowy, podczas którego odbyły się grupowe rywalizacje sportowe, zawody strzeleckie, pokazy sportów walki kickboxingu i tańców narodowych. Młodzież odwiedziła szkołę partnerską, która specjalizuje się w kształceniu specjalistów w branży motoryzacyjnej (serwis i naprawa samochodów silników) oraz w drogownictwie: budowa i remontowanie dróg, autostrad, lotnisk. Uczniowie obejrzeli nowoczesne, bardzo dobrze wyposażone pracownie zawodowe mechaniki, elektroniki samochodowej. Mogła też porównać systemy edukacji polskiej i ukraińskiej. Podczas wspólnych warsztatów i paneli dyskusyjnych uczestnicy rozmawiali o swoich pasjach, zainteresowaniach i ich wpływie na planowanie przyszłej kariery zawodowej.

Wszyscy uczestnicy zgodnie, bardzo pozytywnie ocenili projekt, a partnerskie szkoły mają już kolejne pomysły na nowe, wspólne działania.

(zs)

 

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x