Strona główna / W numerze / Poprawić bezpieczeństwo przy „Skałce”
Przejście przy Galerii Skałka przez wielu mieszkańców wskazywane jest jako najbardziej niebezpieczne w mieście

Poprawić bezpieczeństwo przy „Skałce”

Przejście dla pieszych przy galerii „Skałka” na al. Armii Krajowej należy do najbardziej niebezpiecznych w mieście. To właśnie tam dochodzi do częstych potrąceń mieszkańców, były też wypadki śmiertelne.

Z policyjnych raportów wynika, że to przejście jest w grupie pięciu o największej liczbie wypadków i kolizji w mieście. Temat wrócił na obrady sesji Rady Miejskiej za sprawą interpelacji radnego Krzysztofa Różyckiego, który nawiązał  do wcześniejszych pism w sprawie zmiany organizacji ruchu przy Galerii Skałka.

– Moja interpelacja dotyczyła wykonania niezależnego wjazdu i wyjazdu z parkingu przy Galerii. Pojazdy wjeżdżałyby dotychczasowym wjazdem a wyjeżdżały nowo wybudowanym, co spowodowałoby mniejsze nasilenie ruchu pojazdów – mówił radny Różycki i zacytował pismo z 2015 r., w którym Urząd Miejski informował, że „prowadzone są negocjacje w sprawie wykupu działek”.

Prezydent Starachowic Marek Materek w odpowiedzi na interpelację radnego napisał, że Gmina Starachowice, w wyniku przeprowadzonych negocjacji, zakupiła działkę ewidencyjną nr 1336/10. Jednakże przygotowana jest aktualnie zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego B3 Centrum Manhattan.

– Proponowane kilka lat temu rozwiązanie przedstawionego przez Pana problemu nie wpisuje się obecnie w koncepcję przygotowanych do planu zmian. W takiej sytuacji budowa dodatkowego zjazdu bezpośrednio z istniejącego parkingu, z uwagi na różnice rzędnych w terenie i przebieg infrastruktury podziemnej, wiązać się będzie z koniecznością jej przebudowy oraz potrzebą budowy drogi dojazdowej bądź poważną przebudową nie tak dawno wybudowanego parkingu. A także z usunięciem posadzonych na tym terenie drzew. Szacowany koszt realizacji takiego przedsięwzięcia wynosi około 150 tysięcy złotych. Jednocześnie nie mamy pewności czy taka zmiana organizacji ruchu poprawi bezpieczeństwo pieszych korzystających w tym rejonie z przejścia przez al. Armii Krajowej. Koncentrujemy jednak uwagę na wykonaniu modernizacji przejścia dla pieszych prowadzącego do Galerii Skałka, na którym dochodzi co pewien czas do nieszczęśliwych wydarzeń. Dlatego dokumentacja projektowa budowy ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta przewiduje przesunięcie tego przejścia bliżej ronda „Solidarności”. Ponadto, w ramach realizacji zadania pn.: „Alternatywne przejścia dla pieszych” (…), zamierzamy doświetlić to miejsce oraz dokonać montażu aktywnych znaków D6 (znak informacyjny: przejście dla pieszych). Mam nadzieję, że działania te poprawią bezpieczeństwo pieszych przemieszczających się w tym rejonie – czytamy w odpowiedzi sygnowanej przez włodarza miasta.

(azab)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *