Strona główna / W numerze / Szukali szlaku, znaleźli „perełkę”
Szukali szlaku, a trafili na grot datowany na 2 tys. lat wstecz - fot. fb/ Grupa Ochrony Zabytków Fort

Szukali szlaku, znaleźli „perełkę”

Członkowie „Fortu”…

Liczyli na odnalezienie starego leśnego szlaku, trafili na grot z włóczni pochodzącej najprawdopodobniej z okresu kultury przeworskiej, czyli sprzed co najmniej 2 tysięcy lat.

Zrzeszeni w starachowickiej Grupie Ochrony Zabytków Fort, wybrali się w poszukiwaniu starego leśnego szlaku nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i znowu odkryli znalezisko.

– Liczyliśmy na monety z XVIII wieku, guziki itp. To, co znaleźliśmy przeszło nasze oczekiwania – komentowali na gorąco na swoim facebook`owym profilu członkowie grupy.

Na znalezisko natrafił Jacek Bombiński, który może poszczycić się długoletnim doświadczeniem w tego typu działaniach. Grot, po uprzedniej zgodzie konserwatora, podniesiono z ziemi i zabezpieczono do czasu dostarczenia go do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach a następnie trafił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i tam będzie poddany konserwacji. Wstępnej oceny znaleziska dokonał kierownik Wydziału Zabytków Archeologicznych, Techniki i Rejestru Zabytków Archeologicznych. Stwierdził, że grot pochodzi sprzed około 2 tysięcy lat. Po konserwacji wzbogaci zbiory Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

(K.R.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *