11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Gazeta młodych Piękną polszczyzną o historii

Piękną polszczyzną o historii

Szkoła Podstawowa nr 9 w Starachowicach

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach wzięli udział w Dyktandzie Niepodległościowym ph. „Po polsku o historii. Wzięli w nim udział reprezentanci z sześciu województw, w tym ze Świętokrzyskiego.

Fundacja „Zawsze Warto” z Krakowa oraz Stowarzyszenie Polonistów przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, to organizatorzy dyktanda, którego ideą jest podniesienie rangi nauczania języka polskiego, jako języka narodowego oraz wygenerowanie emocji, które są swego rodzaju żywą lekcją patriotyzmu, przybierającą szlachetną formę współzawodnictwa. Dlatego też przygotowują teksty dyktand, które są okazją do poznania postaci i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę , a jednocześnie sprawdzają umiejętność pisowni ortograficznej młodych Polaków.

W tym roku do zmagań ortograficznych o ogólnopolskim wymiarze przystąpili w Starachowicach jedynie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9. W szkolnym etapie, którego organizacją zajęła się Agnieszka Słowik uczniowie klas IV-VI pisali tekst o bataliach toczonych przez 2. Korpus Polski generała Władysława Andersa oraz 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka, zaś ci z klas VII-VIII o kobietach posłankach w II Rzeczypospolitej. Najlepszymi  okazali się: Dominika Boczek z klasy VI a  – uczennica Małgorzaty Niwickiej, Sandra Skarbek z klasy V d – uczennica Małgorzaty Grudniewskiej, Zuzanna Góźdź z klasy VII a, nad którą opiekę sprawuje Agnieszka Słowik oraz Aleksander Pasternak z klasy VIII a – przygotowywany do konkursu przez Beatę Grabowską. Zostali oni zakwalifikowani przez komisję konkursową w Kielcach do zmagań wojewódzkich.

Aleksander Pasternak znalazł się wśród dwunastu wyróżnionych

 

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach rywalizowali ze 153 uczniami z całego województwa. Młodsi – pisali tekst o dzieciach tułaczach z czasów II wojny światowej, a starsi o rozwikłaniu zagadki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przez Polaków. Już ogłoszono wyniki, które wskazały na wysoki poziom przygotowania ucznia klasy VIII a – Aleksandra Pasternaka. Znalazł się on w gronie 12 wyróżnionych uczniów spośród klas VII- VIII. Razem ze swoją nauczycielką języka polskiego został zaproszony po odbiór nagrody do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, gdzie będzie reprezentował nie tylko swoją szkołę, ale również nasze miasto jako jedyny starachowiczanin.

Poprzedni artykułZaangażowani w obchody
Następny artykułSiła rażenia piórem
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x