Filharmonia Świętokrzyska - koncert Wokół śpiewników domowych - fot. arch. prywatne

W Filharmonii Świętokrzyskiej koncert chórów projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska
„Wokół śpiewnika domowego”
Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska jest projektem edukacji chóralnej realizowanym przez Narodowe Forum Muzyki współfinansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadania merytoryczne projektu realizowane są we współpracy z doświadczonym chórmistrzami oraz kadrą dydaktyczną uczelni artystycznych, przy wsparciu finansowym jednostek samorządu terytorialnego.

 W tegorocznej edycji uczestniczyło w projekcie 6 chórów z naszego województwa, w tym 4 wspierane przez Gminę Starachowice („Kolorowe Nutki” z  Przedszkola Miejskiego nr 13, „Crescendo” ze Szkoły Podstawowej nr 9, „Unisono” – Szkoła Podstawowa nr 11 i Chór Szkoły Podstawowej nr 2). Przy wsparciu Powiatu Starachowickiego udział brał Chór Kameralny „Portamento” Młodzieżowego Domu Kultury, a przez Gminę Piekoszów wspierany był Chór  „Bonus” ze Szkoły Podstawowej w Piekoszowie. Wszyscy dwukrotnie spotkali się na wspólnych wydarzeniach: wiosennym konkursie chórów i na jesiennym koncercie, który odbył się 6 listopada br. w Starachowickim Centrum Kultury pn. „Najpiękniejsza jest muzyka polska”.

Chór Bonus SP w Piekoszowie, dyrygent – Maria Wiech – fot. arch. prywatne

 

– Działalność i poziom artystyczny chórów naszego regionu są wysoko oceniane przez pracowników Filharmonii Świętokrzyskiej, co skutkuje zaproszeniami na koncerty w tej renomowanej czołowej instytucji kultury w naszym województwie. W związku z obchodami 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszko zostaliśmy zaproszeni do realizacji Koncertu Rodzinnego „Wokół Śpiewnika domowego” organizowanego przez Filharmonię Świętokrzyską. Koncert odbył się w niedzielę, 17 listopada b.r. w Sali Koncertowej FŚ w Kielcach. W repertuarze znalazły się wybrane utwory Moniuszki (głównie pieśni ze Śpiewników domowych) zaaranżowane przez Romana I. Drozda specjalnie dla chórów projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Wykonawcami były chóry starachowickie: „Crescendo” (SP nr 9), przygotowanie Justyna Magnowska – Janicka, „Unisono” (SP nr 11) przygotowanie Joanna Migała, „Portamento” Młodzieżowego Domu Kultury, przygotowanie Bożena Magdalena Mrózek oraz Chór „Bonus” (SP w Piekoszowie) przygotowanie Maria Wiech. Przy fortepianie zajęła miejsce Monika Kozak – Wojciechowska, pianistka z Kielc, a towarzyszyły wokalnym prezentacjom scenki w wykonaniu Grupy Teatralnej „Wielokropek” z Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach przygotowane przez Annę Paluch, instruktora MDK – relacjonuje dr Bożena Magdalena Mrózek.

Chór Unisono SP 11, dyrygent- Joanna Migała – fot. arch. prywatne

 

Na widowni dominowały dzieci wraz z rodzicami, które wspaniale reagowały na kolejne utwory wykonując proponowane gestodźwięki czy tańcząc poloneza. Nie mogło zabraknąć wspólnego śpiewania i „Prząśniczka” Moniuszki pięknie zabrzmiała w Sali Filharmonii łącząc głosy młodszych i starszych. Wykonawcy koncertu zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słowami uznania od wielu słuchaczy, m.in. Karoliny Kępczyk, dyrektora Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, dr hab. Ewy Robak, prof. UJK, dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Renaty Drozd, kieleckiej śpiewaczki znanej m.in. z udziału w Filharmonii Uśmiechu Waldemara Malickiego.

Chór Kameralny Portamento MDK, dyrygent – B. Magdalena Mrózek – fot. arch. prywatne

 

– „Koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej zakończył prezentacje artystyczne chórów działających w tegorocznej edycji projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Był dużym wyzwaniem  szczególnie dla młodszych chórzystów, gdyż opracowania R.I. Drozda są bardzo ambitne i wymagające dla młodych śpiewaków. Chóry świetnie sobie poradziły z wybranym repertuarem, za co serdecznie dziękuję chórzystom i dyrygentkom! BRAWO!!!! Dziękuję również wszystkim za całoroczną pracę! Dziękuję jednostkom samorządowym za wspieranie naszej działalności! Zapraszam do udziału w kolejnej edycji projektu, Narodowe Forum Muzyki zamieściło ogłoszenie o naborze, który trwa do 9 grudnia br. W planach projektu szykują się dość ciekawe zmiany dotyczące rozszerzenia o projekt „Grajmy w szkole” finansowany również ze środków MKiDN, a realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Polską Radą Muzyczną współorganizowany przez Narodowe Forum Muzyki, Fundację Polskiej Rady Muzycznej i Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne. Aktualnie trwa program pilotażowy i po ewaluacji pilotażu mamy nadzieję na wdrożenie projektu. W celu zapoznania z nową i aktualną ofertą projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska odbyła się 20 listopada  w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach konferencja „Śpiewajmy i grajmy w szkole – edukacja przez sztukę” skierowana do dyrektorów szkół oraz nauczycieli muzyki. Konferencja objęta była patronatem honorowym wojewody świętokrzyskiego, a wsparcia udzieliło organizatorom Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Podczas konferencji miały możliwość zaprezentować się również chóry projektu – „Bonus” Szkoły Podstawowej w Piekoszowie oraz Chór Kameralny „Portamento” MDK w Starachowicach” – komentuje wydarzenia dr Bożena Magdalena Mrózek, kurator regionalny projektu.

Chór Crescendo SP 9, dyrygent – Justyna Magnowska – Janicka – fot. arch. prywatne

 

(M. M.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *