Strona główna / Bezpieczeństwo / Uwaga kierowcy! Od dziś zmieniają się przepisy!
fot. archiwum OSP.PL, Ministerstwo Infrastruktury

Uwaga kierowcy! Od dziś zmieniają się przepisy!

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, na mocy której wprowadzony został obowiązek tworzenia „korytarzy życia”  i tzw. „jazdy na suwak” wchodzi w życie dziś, tj. 6 grudnia br.
Jeżeli chodzi o „korytarze życia” mają one zapewnić krótszy czas przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. W razie kiedy natężenie ruchu jest zwiększone i utrudnia dotarcie pojazdów szczególnie tych ratowniczych na miejsce zdarzenia, kierowcy, którzy poruszający się drogą dwupasmową w tym samym kierunku będą musieli zjechać odpowiednio jak najbliżej prawej i lewej krawędzi jezdni. A co w przypadku, gdy droga ma więcej pasów? Wtedy kierowcy, jadący lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a wszyscy pozostali – na prawo.
Jazda „na suwak” z kolei ma na celu zmniejszenie drogowych zatorów i wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo podczas zmiany pasa ruchu w przypadku, gdy na co najmniej dwupasmowej jezdni w jednym kierunku jeden z pasów kończy się. Krótko mówiąc, chodzi o zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w przypadku, gdy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas muszą ustąpić pierwszeństwa, samochody będą jeździły naprzemiennie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *