Strona główna / Aktualności / Leśmianowski Konkurs Literacki

Leśmianowski Konkurs Literacki

W programie XXXIII Ogólnopolskich Dni Leśmianowskich rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Literacki na wypowiedź o Bolesławie Leśmianie.

Celem konkursu jest popularyzacja twórczości i biografii wybitnego polskiego poety związanego z regionem iłżeckim. Organizowany jest w dwóch kategoriach: poetyckiej, której uczestnicy przesyłali zestawy trzech wierszy w tym jeden inspirowany twórczością patrona konkursu oraz eseistycznej na opracowania krytyczno-literackie dotyczące twórczości B. Leśmiana. Plonem literackim tegorocznego konkursy było ponad 60 prac literackich autorów z różnych stron kraju. W gronie uczestników konkursu znaleźli się też twórcy z naszego regionu.

Prace nadesłane na tegoroczny konkurs oceniało jury pod kierunkiem prof. dr hab. Rocha Sulimy, pracownika naukowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Psychologii Społecznej w Warszawie. W ocenie komisji efektem artystycznym tegorocznego konkursu jest wiele wartościowych prac literackich zarówno w kategorii poetyckiej, jak i eseistycznej. W kategorii poetyckiej nagrody, ufundowane zostały przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, otrzymali: Bogdan Nowicki z Zabrza, Tomasz Lorenc z Łodzi oraz Anna Piliszkiewicz z Wieliczki. Za wysoki i wyszukany poziom artystyczny prac poetyckich przyznano też dodatkowe nagrody, które otrzymali: Rafał Ziętek z Krzyżanowic oraz Jan Czarnecki z Chwałowic. W kategorii esejów główne nagrody odebrali: Bogdan Nowicki z Zabrza i Monika Surzec z Kutna, a wyróżniono Annę Piliszewską z Wieliczki. Uczestnicy uroczystości wysłuchali wierszy i fragmentów nagrodzonych esejów, a także esej pt.: „Iłżeckie Tradycje Leśmianowskie” wygłoszony przez prezesa Grupy Literackiej „Łuczywo” w Radomiu, Adolfa Krzemińskiego.

Oprawę artystyczną uroczystości były piosenki poetyckie, które zaprezentowali laureaci Leśmianowskiego Turnieju Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *