Strona główna / Aktualności / Noś odblaski!

Noś odblaski!

„Odblask to nie obciach” jest akcją, której celem jest promowanie oraz uświadamianie uczestników ruchu drogowego, jak ważne dla bezpieczeństwa każdego pieszego i rowerzysty jest noszenie elementów odblaskowych. Po ulicach miasta jeździ oznakowany autobus komunikacji miejskiej, który ma przypominać użytkownikom dróg o konieczności noszenia przez pieszych elementów odblaskowych.

Starachowice są 20 miastem na mapie Polski, gdzie społecznik Sławomir Piotrowski z nieformalnej grupy „Sławek & Przyjaciele”, zachęca do bycia widocznym na ulicach.

Nieoznakowane sylwetki na ciemnych ulicach kierowcy dostrzegają z odległości 20-30 metrów. Gdy pieszy użytkownik dróg posiada odblaski, widoczny jest dla kierowców już z odległości 130-150 metrów.

– Celem tej akcji jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości związanej z byciem widocznym na drodze oraz promocją używania elementów odblaskowych przez dzieci, młodzież i dorosłych – mówił podczas konferencji, która odbyła się na placu przy ulicy „Na Szlakowisku”, organizator akcji Sławomir Piotrowki. – Ma on być osiągnięty przez prezentację m.in. w przedszkolach i szkołach podstawowych „urządzenia” nazwanego „magiczną” tubą. Tuby w prosty i dobitny sposób pokazują różnicę jak po zmierzchu widoczna jest osoba z odblaskami, a jak bez nich. Ich wielką zaletą jest to, że w każdej chwili i w dowolnym miejscu, bez względu na porę dnia i nocy możemy zaprezentować symulację drogową „po ciemku”.

Dodatkowo, przez 6 miesięcy po ulicach miasta będzie jeździł autobus, na którym zostały umieszczone logotypy firm i instytucji – partnerów projektu. Zebrane w ten sposób fundusze pozwolą sfinansować produkcję „magicznych” tub.

– Partnerami akcji są firmy, które angażują się społecznie na terenie miasta oraz instytucje i służby dbające o bezpieczeństwo mieszkańców – mówi prezydent Starachowic Marek Materek. – Warto nosić odblaski dlatego, że każdy drobny, świecący element może uchronić nas od niebezpieczeństwa, pozwolić przejść i przeżyć. Serdecznie dziękuję za tę inicjatywę i za to, że włączył pan do akcji Starachowice – dodał.

Partnerzy akcji to: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Zakład Energetyki Cieplnej – Wydział Komunikacji Miejskiej, Kleen Tex, Star San Duo, Arhen, CH Galardia, Optyk Matys, Bar Miś, Hotel Jantar Ustka, Agencja Reklamowa Studio Magoria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *