Strona główna / Aktualności / Skromny budżet powiatu

Skromny budżet powiatu

Oszczędności i niewielki nakłady inwestycyjne – tak wygląda budżet powiatu starachowickiego, który podczas ostatniej w 2019 roku sesji, przyjęli radni Rady Powiatu. Został on uchwalony przy sprzeciwie opozycyjnych radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

Do dyspozycji władz powiatu starachowickiego w nowym, 2020 roku będzie nieco ponad 112 mln zł. Jak mówił starosta Piotr Babicki, dochody i wydatki mają się równoważyć. Ważnym, jeśli nie najważniejszym zadaniem na najbliższe lata jest spłata zadłużenia, które wynosi ponad 37 mln zł. Zgodnie z planem, pełna spłata zobowiązań rozpocznie się od 2021 roku, będą to w kolejnych latach kwoty od 2,5 do ponad 5 mln zł. Przyszłoroczna rata to 400 tys. zł, ale ze względu na fakt, że już kolejne raty to od 2,5 do 5 mln rocznie, Zarząd Powiatu planuje już w nadchodzącym roku wpłacić większą kwotę. Regulowanie rat odkładane było przez lata 2016-2017

Uchwalenie budżetu poprzedziła dyskusja, podczas której radni klubu PiS: Danuta Krępa, Joanna Główka i Dariusz Stachowicz ocenili, że budżet jest zbyt zachowawczy i nie zapewnia rozwoju powiatu.

– Uchwała budżetowa to najważniejsza uchwała w roku. To podjęcie decyzji, które mają wpływ na to, czy powiat będzie się rozwijał, czy będzie trwał. Budżet w tym kształcie nie wpływa na rozwój – mówiła radna Danuta Krępa, była starosta starachowicki. – Porównując z poprzednimi latami, powiat pomimo zawsze problemów finansowych, rozwijał się. Było realizowanych szereg inwestycji z dużym dofinansowaniem ze strony budżetu państwa. W tym budżecie jest bardzo skromnie, a jeżeli chodzi o inwestycje, to prawie ich nie ma. Inwestycje drogowe, to już jest sytuacja dramatyczna. W inwestycjach rocznych ogółem na 2020 rok mamy niespełna 3,5 miliona złotych, z czego tak naprawdę inwestycje drogowe to jest chodnik w Małyszynie Górnym za 60 tysięcy złotych i wykup gruntów Tychów Nowy – Ostrożanka i wykup gruntów pod drogi powiatowe. W inwestycjach wieloletnich bardzo skromnie. Chodnik Wąchock – Siekierno Leśna, 700 tysięcy złotych przy udziale powiatu 350 tysięcy. Rozbudowa drogi Rzepinek – Świślina – Szerzawy, 300 tysięcy – gdzie powiat dokłada 150 tysięcy złotych. Są jeszcze drogi w Brodach, które są głównie finansowane z Funduszu Dróg Samorządowych. Pozostałe inwestycje zaplanowane na 2020 rok, to jest kontynuacja inwestycji, które była zaczęte w latach poprzednich. W 2017 roku powiat zrealizował inwestycje drogowe na kwotę ponad 11 milionów złotych. Podobnie było w 2018 roku. Jeżeli to porównamy z obecnym planem, to wygląda to bardzo skromnie. Brak jest dostatecznego wykorzystania możliwości, jakie daje państwo, to są duże dotacje. W tym budżecie nie ma środków na halę sportową w Zespole Szkół Zawodowych nr 3, dostosowania jej do wymogów Sanepidu. W budżecie na 2020 rok, nie ma również środków na wiadukt, a bez wiaduktu Starachowice tracą szansę na rozwój i poprawę komunikacji. W Wieloletniej Prognozie Finansowej w 2022 roku pojawiają się jakieś niewielkie środki. Zatrudnianie osób w starostwie. 500 tysięcy złotych więcej w porównaniu z rokiem 2019 przewidziano na wynagrodzenia w starostwie. Nie widać oszczędności. Jest wzrost kosztów. Dodatkowe koszty, to przeniesienie III Liceum Ogólnokształcącego do budynku po Gimnazjum nr 4. W III LO były dobre warunki. Był zrobiony dach za blisko 200 tysięcy złotych w 2018 roku… Tu bardziej chodziło o interes gminy, niż powiatu. Jeżeli powiat będzie rozwijał się w takim tempie, jak przewidziane jest to na 2020 rok, strach pomyśleć co będzie w roku 2021 – dodała radna informując, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w powiecie nie poprze uchwał budżetowej.

W imieniu koalicji w Radzie Powiatu głos zabrał radny Sławomir Rymarczyk. Jak mówił, budżet na 2020 rok jest budżetem dobrym, opartym na solidnych fundamentach.

– To budżet, który stwarza ewentualne możliwości na kolejne lata. Budżet na miarę naszych możliwości. Zaczynamy odbijać się od dna. Szanowni państwo, widzę, że nadal szukacie powodu, a nie próbujecie go rozwiązać. Chcę podziękować panu staroście, pani skarbnik, całemu Zarządowi za ten budżet i życzę państwu dalszej konsekwencji i dyscypliny w realizacji tego budżetu i kolejnych – powiedział radny.

– Można toczyć spory, kto – gdzie – kiedy. Nie można mówić o rozwoju powiatu w okresie, kiedy dramatycznie wzrasta zadłużenie powiatu. Jak mierzyć ten rozwój? Jeżeli zadłużenie w ciągu dwóch lat 2017/2018 wzrosło grubo ponad 10 milionów złotych. Trzeba mówić raczej o racjonalnym gospodarowaniu środkami. Musimy powstrzymać się od wydatków, bo ciąży na nas dług. Widzimy, jakie obciążenia spadają na budżet powiatu – powiedział wicestarosta starachowicki, Dariusz Dąbrowski.

Radny PiS, Dariusz Stachowicz przedstawiony podczas sesji budżet, nazwał słabym i degresywnym.

– Uważam, że budżet jest mało ambitny, nierozwojowy. Inwestycje żadne. Mamy dobrą koniunkturę i można jeszcze ją wykorzystać. Można przy niewielkich nakładach powiatu, zyskać spore dofinansowanie do inwestycji – mówił.

Starosta starachowicki Piotr Babicki odnosząc się do zarzutów opozycji, powiedział że ma wrażenie, że informacje, które zostały przedstawione, precyzyjnie i jasno nakreślone zostały przez nich zbagatelizowane.

– W żaden sposób nie odnieśliście się państwo w swojej ocenie do tego, o czym powiedzieliśmy, to jest niesprawiedliwe. Ale takie prawo opozycji – powiedział starosta Piotr Babicki. – Apeluje do państwa o poparcie tego budżetu. Apeluję, żebyście dali szansę nam wyjścia z tego co zastaliśmy, między innymi dzięki wam.

– Regionalna Izba Obrachunkowa nie wyrazi zgody na kolejne kredyty. To jest bariera nie do przebycia. Banki nie pchają się z kredytami do takich jednostek jak nasza. Bank analizuje zdolność samorządu do spłaty kredytu i widzi, że tej zdolności my w kolejnych latach nie mamy. Możemy roztaczać wizje rozwoju na kredyt, ale te wizje są utopijne, nierealne, bo nikt kredytu nam nie udzieli, póki nie ustabilizujemy sytuacji ekonomicznej powiatu – dodał wicestarosta Dariusz Dąbrowski na zakończenie dyskusji.

Ostatecznie budżet powiatu starachowickiego został przyjęty 13 głosami „za”, przy 5 głosach „przeciw”.

(azab)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *