20.5 C
Starachowice
środa, 12/08/2020
Strona główna Aktualności 100 obwodnic, dwie w powiecie starachowickim 

100 obwodnic, dwie w powiecie starachowickim 

Rząd ogłosił Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W programie znalazły się budowy obwodnicy Starachowic i długo oczekiwana obwodnica Wąchocka. Przetarg na prace w Wąchocku miałby zostać ogłoszony jeszcze w tym roku, natomiast w Starachowicach za 3 lata.
Program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej numer 42
Dla inwestycji tej nie były prowadzone prace przygotowawcze, wcześniej rozważana była inwestycja polegająca na rozbudowie drogi biegnącej przez miasto, jednakże uznano, że rozwiązanie to nie zapewni pożądanego poziomu bezpieczeństwa i zdecydowano o podjęciu działań na rzecz budowy pełnej obwodnicy miejscowości. Planowana data ogłoszenia przetargu – drugi kwartał 2023 roku. Podstawowym celem budowy obwodnicy Starachowic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg drogi krajowej numer 42 wraz z planowaną obwodnicą Wąchocka.
Obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej numer 42
Długość – około 11,7 kilometrów. Koszt – około 640 milionów złotych. Inwestycja jest przygotowana do realizacji. Decyzje Środowiskowa i ZRID zostały wydane, grunty zostały wykupione. Z uwagi na upływ czasu niezbędne będzie zaktualizowanie uzgodnień. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację. Planowana data ogłoszenia przetargu – drugi kwartał 2020 roku, podpisanie umowy – 2021 rok, a lata realizacji – 2022-2025. Podstawowym celem budowy obwodnicy Wąchocka jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej numer 42. Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa inwestycja ułatwi podróże pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Ostrowcem Świętokrzyskim i będzie stanowiła nowy ciąg krajowej 42 wraz z planowaną obwodnicą Starachowic.

FB Marek Materek

Źródło: www.gov.pl
[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x