Strona główna / Aktualności / Ciemno na drogach

Ciemno na drogach

Tydzień temu mieliśmy do czynienia z niezwykle dużą liczbą zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Niestety, w dwóch przypadkach przechodniów nie udało się uratować. Zdarzyły się ogromne tragedie. Co musimy poprawić, żeby nie doszło do takich dramatów?

Zima, późna jesień i wczesna wiosna to czas, kiedy w porze wieczornej, a czasami i popołudniowej, widoczność na drogach jest mocno ograniczona. Nawet w centrum naszego miasta oświetlenie uliczne bywa tak marne, że łatwo nie zauważyć pieszego. Takiemu przeoczeniu sprzyja niestety często również strój przechodnia, jeśli jest w ciemnych barwach, albo nakrycie głowy, które skutecznie maskuje osobę. Bez problemu możemy zatem wskazać takie przejścia jak na Alei Armii Krajowej w pobliżu galerii „Skałka” albo na ul. Radomskiej w pobliżu kościoła, gdzie należy zachować szczególną ostrożność, bo widoczność i oświetlenie są tam po prostu bardzo złe. W ten sposób samoistnie nasuwa się wniosek, że konieczne jest zwiększenie wydajności ulicznego oświetlenia.

Wśród tegorocznych miejskich inwestycji, wreszcie po kilku latach oczekiwania powinno zostać zrealizowane zadanie wymiany oświetlenia, na które wydamy ponad 7,5 mln zł. Liczę na to, że kolejna jesień nie będzie już taka szara, lecz nasze drogi i chodniki zostaną rozświetlone przez lampy typu LED, dzięki czemu piesi – niezależnie od ich ubioru – będę lepiej widziani przez kierujących pojazdami.

W zakresie podniesienia bezpieczeństwa miasto planuje dodatkowe doświetlenie kilkudziesięciu przejść dla pieszych. Część z nich znajduje się na drogach gminnych, a pozostałe na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Z budżetu miasta miałaby zostać wykonana dokumentacja techniczna dla wszystkich miejsc, a każdy z zarządców musiałby wygospodarować swoje środki na fizyczną przebudowę. Głównym elementem każdej modernizacji byłoby dodatkowe doświetlenie przejść ze zwiększonym natężeniem w przypadku pojawienia się pieszego (zamontowano by z tego powodu również czujniki ruchu). Koszt wykonania jednego kompletnego punktu oszacowano na 35 tys. zł. Dwa lata temu podobne zadania na ul. Majówka przy skrzyżowaniu z Lipową zrealizował Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach. Najniższa oferta na wykonanie inwestycji wraz z dokumentacją techniczną wyniosła ok. 70 tys. zł, ale dotyczyła dwóch przejść (przed i za skrzyżowaniem). Efekty prac możemy obserwować na co dzień. Jest to jedno z najlepiej doświetlonych przejść dla pieszych na terenie naszego miasta.

Modernizacja ulicznego oświetlenia i zwiększenie jego natężenia przy najbardziej niebezpiecznych przejściach w mieście powinno wpłynąć na podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach. Ostatecznie jednak wszystko zależy od człowieka i tego, z jaką prędkością się porusza, czy zachowuje bezpieczny odstęp, czy jest trzeźwy i nie odurzony różnymi substancjami chemicznymi i czy nasz strój daje szansę na zauważenie nas.

 

Michał Walendzik

Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *