17.8 C
Starachowice
wtorek, 4/08/2020
Strona główna Aktualności Pomoc finansowa na ścieżki rowerowe

Pomoc finansowa na ścieżki rowerowe

 

Gmina Starachowice udzieli Powiatowi Starachowickiemu i Województwu Świętokrzyskiemu finansowego wsparcia na wykonanie dokumentacji projektowej ścieżek rowerowych i ich wykonanie na terenie miasta Starachowice. Tak zdecydowali radni miasta.

Starachowice otrzymały rekordowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na projekt obejmujący m.in. budowę centrów komunikacyjnych Starachowice Dolne i Starachowice Wschodnie, wymianę części taboru autobusowego, budowę ścieżek rowerowych oraz systemu wypożyczania rowerów miejskich.  Łączna wartość projektu wynosi ponad 80 milionów złotych.

Projektowana sieć ścieżek rowerowych przebiegać będzie wzdłuż istniejących dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz w obrębie terenów rekreacyjnych, takich jak park miejski i zalew „Pasternik”.  Na styczniowej sesji radni miasta wyrazili zgodę na dofinansowanie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wykonanie ścieżek rowerowych wraz z uzyskaniem decyzji zezwalających na ich realizację oraz wykonanie ścieżek rowerowych na terenie miasta Starachowice w układzie komunikacyjnym dróg będących w zarządzie Powiatu Starachowickiego i Województwa Świętokrzyskiego.

– Zapoznawani byliśmy podczas komisji gospodarczej z przebiegiem tras ścieżek rowerowych i ten plan nie uwzględnia w zasadzie całego osiedla Południe. Wszystkie ścieżki, które mają być budowane, będą tylko w północnej części miasta. Uważam, że jest to niesprawiedliwe w stosunku do pozostałej części mieszkańców. Są atrakcyjne tereny, gdzie w czasie weekendów i nie tylko ludzie przyjeżdżają, jak np. zalew Lubianka. Dlatego proszę o zastanowienie się i zmodyfikowanie tego planu, by uwzględnić drogi na osiedlu Południe – wnioskował radny Tomasz Andrzejewski.

– Również mieszkam w tamtym rejonie i z chęcią bym wysłuchał, co jest powodem, że na osiedlu Południe tych ścieżek nie ma – dodał radny Kwiecień.

– Zagadnienia związane z całym miastem były procedowane około 3 lat temu, kiedy miasto zostało podzielone na strefy, na trasy: główne, łączące i dopełniające. M.in. tam były zawarte te ścieżki, które są w projekcie związanym z dofinansowaniem, o którym dziś rozmawiamy, tam były też ścieżki łączące się z południową częścią miasta. W ten sposób, budowana ulica tzw. Nowa Moniuszki ma ścieżkę rowerową, która łączy się z dzielnicą południową; al. Św. Jana Pawła II  ma odnowione ścieżki rowerowe wzdłuż całej trasy. Projekt też przewiduje połączenie tzw. Nowej Moniuszki z al. Św. Jana Pawła II. W związku z tym, nie można powiedzieć, że osiedle Południe będzie odcięte od świata, jeśli chodzi o rowery, bo główny „kręgosłup” łączący osiedle Południe będzie połączony z doliną Kamiennej i systemem ścieżek, który jest teraz projektowany. (…) System ścieżek rowerowych jako całość jest opracowany i skupiamy się obecnie na pierwszym etapie w północnej części miasta, natomiast docelowo będziemy rozwijali tę sieć o część południową – odpowiedział architekt miejski, Marcin Bednarczyk.

Przewidywana wartość pomocy rzeczowej dla Powiatu Starachowickiego na opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej wykonania ścieżek rowerowych na terenie miasta Starachowice, wyniesie około 71.000 zł, a  na wykonanie ścieżek rowerowych  w 2021 roku będzie to kwota około 2.000.000 zł. Natomiast w przypadku pomocy rzeczowej dla Województwa Świętokrzyskiego pomoc ta wyniesie odpowiednio: około 200.000 zł oraz 5.800.000 zł (2021 rok).

Uchwała o udzieleniu pomocy Powiatowi została przyjęta 9 głosami „za”, 8 osób wstrzymało się od głosu, a za uchwałą dotyczącą udzielenia pomocy dla Województwa Świętokrzyskiego opowiedziało się 14 radnych, natomiast 3 osoby wstrzymały się od głosu.

(azaba)

Poprzedni artykuł
Następny artykułUdane ferie w gminie Brody
[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x