21.7 C
Starachowice
wtorek, 14/07/2020
Strona główna Aktualności Portamento ze Złotą Harfą!

Portamento ze Złotą Harfą!

 

Chór Kameralny „Portamento”, działający w Młodzieżowym Domu Kultury, od 1993 r. – jako jedyny reprezentant naszego województwa – uczestniczy w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM. W tym roku odbyła się w Kaliszu 42. edycja Festiwalu. 

Głównym organizatorem Festiwalu jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej „Schola Cantorum” , które wraz z Radą Artystyczną do udziału w tegorocznej Scholi zakwalifikowało 20 zespołów w siedmiu kategoriach. Chór „Portamento” został zakwalifikowany wraz z chórami z Białegostoku i Nowego Sącza do kategorii III: chóry kameralne.

Festiwal Schola Cantorum jest wyjątkowy, mówi się nawet o „fenomenie Scholi Cantorum” – wystarczy być tylko raz w Kaliszu na Scholi i wraca się do niej chociażby wspomnieniami. Dziewczęta z chóru „Portamento”, mimo wielu innych ciekawych wyjazdów, najczęściej wspominają właśnie udział w tym Festiwalu. Powroty chóru do Kalisza, przecież ze zmieniającym się składem osobowym, też świadczą o emocjonalnym związku chórzystek ze Scholą;  często zdarza się, że byłe chórzystki odwiedzają Kalisz w czasie Festiwalu , żeby chociaż przez chwilę być w tej atmosferze muzyki dawnej. W tym roku przyjechały w odwiedziny dwie chórzystki: Anna Garbala i Anna Połeć.

Przebieg festiwalu jest sprawdzony i zazwyczaj podobny do lat poprzednich – koncert Inauguracyjny z udziałem laureatów poprzedniej edycji, przesłuchania konkursowe, warsztaty, koncerty towarzyszące w różnych zakątkach Kalisza i w jego okolicy, Koncert Galowy i wreszcie ogłoszenie wyników czyli to, na co wszyscy niecierpliwie czekają. Wszystkie wykonania konkursowe ocenia jury, w skład którego wchodzą wybitni specjaliści w dziedzinie interpretacji muzyki dawnej, emisji głosu, grze na kopiach instrumentów dawnych epok. W tym roku zespoły oceniali: dr hab. Agata Sapiecha oraz prof. Cezary Szyfman, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie;  dr Alicja Szeluga i dr Henryk Kasperczak, Akademia Muzyczna w Poznaniu; dr Tomasz Dobrzański, Akademia Muzyczna we Wrocławiu; Romana Agnel, Akademia Muzyczna w Krakowie; Maria Pawelec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu.

Zgodnie z wymaganiami regulaminu  repertuar konkursowy może obejmować utwory epoki średniowiecza, renesansu lub baroku, w tym obowiązkowo jeden utwór polskiego kompozytora lub pochodzący z polskiej tabulatury/kancjonału oraz może być wykonany jeden utwór współczesny inspirowany muzyką dawną. Wiadomo, do regulaminu trzeba się dostosować , i tak Chór Kameralny „Portamento” zaprezentował siedem utworów: 1. Miquel Asins Arbo, Hiszpania XX w. – „Ave Maria”, 2. Anonim, Kancjonał ze Staniątek, XVIII w. – „Anjeli w niebie śpiewają”, 3. Giuseppe Pitoni, XVII/XVIII w. – „Cantate Domino”, 4. Claudio Casciolini, XVIII w. – „Panis Angelicus”,  5.Mikołaj Gomółka, XVI w., opr. W. Sołtysik – Psalm 75, 6. Thomas Weelkes, XVI/XVII w. – „Though my carriage be but careles”, 7.William Holborne , XVI w. – „Change then for lo she changeth”.

– Jako dyrygent byłam bardzo zadowolona z występu konkursowego naszych dziewcząt – wyśpiewały wszystko, co trzeba – z zaangażowaniem, z piękną artykulacją słowa, z radością, a tam, gdzie można i trzeba było – z uśmiechem i pewną swadą przynależną zwłaszcza angielskim madrygałom. Nie miałyśmy zbyt wiele czasu na  szczegółowe omówienie występu, bo tego samego dnia uczestniczyłyśmy jeszcze w Mszy Świętej i Prologu koncertu „In Memoriam” poświęconego pamięci instruktorów, którzy odeszli w roku 2019, a na dodatek występowałyśmy w Ratuszu podczas tradycyjnego spotkania u Prezydenta Miasta Kalisza. Zaproszenie do występu w Ratuszu przekazują jurorzy więc mogłyśmy mieć nadzieję, że nasz występ podobał się i warto nas „pokazać” innym zespołom. Miałyśmy jeszcze przyjemność koncertować w Kościele Parafii p. w. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu, dopiero wieczorem dowiedziałyśmy się o zaproszeniu do udziału w Koncercie Galowym. To kolejny sygnał, że zaśpiewałyśmy dobrze. Lutowe, sobotnie przedpołudnie spędziłyśmy na próbie w Kaliskim Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, a o godz. 16.00 rozpoczął się Koncert Galowy, po którym ogłoszono wyniki. Można sobie wyobrazić, ile emocji towarzyszyło godzinnemu koncertowi – nikt, poza jurorami i organizatorami, nie znał wyników Festiwalu! Ale doczekałyśmy się – Złota Harfa Eola oraz Nagroda Marszałka Województwa Wielkopolskiego przypadły w udziale Chórowi Kameralnemu „Portamento” Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach. Radość była ogromna!!!!! W naszej kategorii nie przyznano Srebrnej Harfy, natomiast przyznane zostały dwie Brązowe Harfy Eola” – nie kryje satysfakcji z kolejnego sukcesu chórzystek dr Bożena Magdalena Mrózek.

Przyczyniły się do niego: Alicja Surdy, Paulina Herman, Zuzanna Jasztal, Kinga Klepacz, Klaudia Tatarek, Karina Tatarek, Natalia Sowula, Amelia Sepioło, Patrycja Juszczyk, Julia Wolańska, Julia Lefek, Wiktoria Cygan, Paulina Kowalczyk, Małgorzata Kułaga.

– Serdecznie gratuluję dziewczętom i dziękuję za możliwość przeżywania takich pozytywnych emocji!!!! Serdecznie dziękuję p. Marzenie Michalskiej za nieocenioną opiekę nad chórzystkami!!!!! Bardzo dziękuję Rodzicom za wsparcie naszego wyjazdu! Oczywiście, nieustająco zapraszam dziewczęta, które pragną przeżyć takie fantastyczne artystyczne chwile z chórem „Portamento” na zajęcia w piątki w godz. 15.30 – 18.30 oraz w soboty w godz. 10.15 – 13.30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach, ul. Gliniana 10a. Przed nami kolejne wydarzenia i wyzwania, ale o tym będziemy informować w kolejnych spotkaniach ze starachowicką prasą – mówi pani dyrygent.

 

 

 

(M. M.)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Coraz mniej zakażeń

W województwie świętokrzyskim odnotowano tylko 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach są to: starsza kobieta...
0
Dodaj komentarzx
()
x