20.5 C
Starachowice
środa, 12/08/2020

Park

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku starosta i prezydent poinformowali o projekcie połączenia dwóch placówek Młodzieżowego Domu Kultury i Starachowickiego Centrum Kultury w jeden podmiot o roboczej (wtedy) nazwie „PARK KULTURY”. Stosowną decyzję w tym zakresie o likwidacji MDK podjęła w niedługim czasie Rada Powiatu Starachowickiego. Tymczasem oczekujemy na analizę finansową tego przedsięwzięcia, która ma zostać przedłożona właśnie w marcu.

   Niejako w nawiązaniu do operacji łączenia dwóch placówek podjęto działania mające na celu pozyskanie funduszy zewnętrznych ze środków Mechanizmu Finansowego EOG (tzw. „środki norweskie”) na lata 2014 -2021. Głównym celem konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest rozwój społeczno-gospodarczy, wzmocniony poprzez współpracę kulturalną, przedsiębiorczość w dziedzinie kultury i zarządzanie dziedzictwem kulturowym. Projekt składany przez nasze miasto ma tytuł „PARK KULTURY”. Dotyczy kompleksowej modernizacji budynku Starachowickiego Centrum Kultury oraz tworzenia nowej oferty kulturalnej i edukacyjnej w ramach rozszerzonej działalności placówki. Szacowana wartość przedsięwzięcia to 17,8 mln zł, a wkład własny miasta 2,8 mln zł. Efektem projektu – oprócz modernizacji budynku – będzie szersza oferta w zakresie co najmniej 20 nowych pozycji edukacyjnych i kulturalnych w stosunku do aktualnie realizowanych.

Dokładny zbiór nowości, które mógłby zaoferować „PARK KULTURY”, zostanie określony w oparciu o przeprowadzone konsultacje społeczne. Ogłoszono je na początku lutego. Przez cały okres ich trwania można było przekazywać swoje propozycje i uwagi w ramach ankiety internetowej (dostępnej również w formie papierowej). Przez dwa dni odbywały się również spotkania z mieszkańcami oraz wywiady grupowe. Sprawozdanie z przeprowadzonych informacji powinno zatem zawierać aktywność naszego społeczeństwa w zakresie zgłaszanych uwag, propozycji, jak również frekwencję w trakcie spotkań jak i w wypełnianiu ankiet.

Nowa placówka nie powinna powielać działalności innych podmiotów kultury, lecz współpracować z nimi i uzupełniać ich ofertę kulturalną. Oprócz tego istnieją również mało lub wcale „niezagospodarowane” sektory kultury w naszym mieście, jak np. film, teatr, fotografia. Brakuje również miejsca dla zgłaszanego postulatu utworzenia miejsca, w którym mogłyby być przechowywane i udostępniane pamiątki dotyczące historii Starachowic, w szczególności stare fotografie i filmy. „PARK KULTURY” mógłby być takim miejscem. Czy tak się stanie? Czy uda się pozyskać zewnętrzne środki i zrealizować projekt? Dowiemy się już wkrótce, kiedy zostanie rozstrzygnięty ministerialny konkurs.

Michał Walendzik

Radny Rady Miejskiej

radny.mw@gmail.com

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x