14.6 C
Starachowice
wtorek, 22/09/2020
Strona główna Aktualności Z mundurowymi o bezpieczeństwie i...historii

Z mundurowymi o bezpieczeństwie i…historii

Starachowiccy policjanci odwiedzają szkoły i przedszkola na terenie miasta i rozmawiają z uczniami oraz maluchami na temat bezpieczeństwa zarówno w ruchu drogowym jak i podczas korzystania z internetu. Prowadzą też ciekawe pogadanki…historyczne.

Ciekawej prelekcji na temat sylwetki patrona świętokrzyskiej Policji płk. Jana Piwnika „Ponurego” oraz jego żołnierzy mieli okazję wysłuchać członkowie Klubu Cichociemnych, działającego przy Szkole Podstawowej nr 11w naszym mieście. Policjantka starachowickiej komendy wraz z przedstawicielem Stowarzyszenia „Ponury-Nurt” wyjaśnili uczniom, kim byli cichociemni, przedstawili życiorys i fakty z działalności wojennej płk. Jana Piwnika „Ponurego”. Mundurowa zwróciła uwagę, że był on policjantem Policji Państwowej i przy okazji przybliżyła znaczenie etosu tego zawodu. Uczniowie dowiedzieli się także, dlaczego to właśnie on stał się patronem świętokrzyskiej policji. Policjantka opowiedziała też o Honorowej Odznace Zasługi im. „Ponurego”, przyznawanej funkcjonariuszom, którzy wykazują się szczególnym poświęceniem i zaangażowaniem podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych. W związku z 95. rocznicą powołania policji kobiecej, mówiła też o paniach w mundurach – dawniej i dziś. Przedstawiciel Stowarzyszenia „Ponury – Nurt” z kolei przybliżył uczniom historię młodej harcerki i łączniczki z oddziałów „Ponurego”, która poległa w walce z Niemcami, w wieku zaledwie 19 lat. Dzieci mogły zobaczyć też pamiątki po żołnierzach.

Z uczniami Szkoły Podstawowej nr 9 w naszym mieście z kolei rozmawiano o cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży a także o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Z czwartoklasistami spotkał się sierż. szt. Paweł Kusiak z KPP w naszym mieście, który, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej odpowiedział na wcześniej zadane przez uczniów pytania, będące pokłosiem pierwszej wizyty policjanta w szkole i pogadanki z dziećmi. Sierż. szt. Paweł Kusiak zwrócił uwagę na to, jak bezpiecznie surfować po internecie i m.in. na co zwracać uwagę, przy zakładaniu konta pocztowego. Przestrzegał też przed nierozsądnym umieszczaniem w sieci swoich danych osobowych a także wskazał poprawne sposoby zachowania się w przypadku przestępstwa związanego z korzystaniem z internetu. Uczniowie zadawali gościowi wiele pytań a na zakończenie spotkania wspólnie z nim wypracowali wnioski, które będą służyły w kolejnych lekcjach na temat cyberprzemocy.

W Przedszkolu Miejskim nr 6 z kolei rozmawiano z dziećmi o bezpieczeństwie, zarówno ich własnym jak i w ruchy drogowym. Z przedszkolakami spotkali się: podkom. Monika Żabicka i asp.szt. Zbigniew Kruk. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie poruszać się po drogach i bezpiecznie podróżować, poznały znaczenie niektórych znaków drogowych a przy pomocy magicznej tuby zobaczyły, jak działają elementy odblaskowe i jak ważne jest to, by je nosić. Policjantka zwróciła również uwagę najmłodszych, jak powinni zachowywać się wobec obcych osób, przypomniała ważne numery alarmowe a pozyskaną wiedzę utrwalono poprzez wierszyki i zagadki.

(K.R.)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus w regionie. Wśród zakażonych 10-latek z powiatu starachowickiego

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałkowym (21 września) komunikacie poinformowało o 748 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 5 osób w Polsce (miały choroby współistniejące). Zgodnie...
0
Dodaj komentarzx
()
x