10 C
Starachowice
sobota, 19/09/2020
Strona główna Aktualności Stan epidemii wprowadzony. Co to oznacza?

Stan epidemii wprowadzony. Co to oznacza?

Podczas piątkowej konferencji, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że w Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Jego celem jest podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. 

 Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie – powiedział Łukasz Szumowski.

Od teraz kara grzywny za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny wzrosła z 5 tysięcy złotych na 30 tys. Rząd wprowadza również mechanizmy umożliwiające śledzenie, czy dana osoba rzeczywiście przebywa na kwarantannie. Uruchomiono m.in. specjalną aplikację dla osób przebywających na kwarantannie domowej w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Podczas konferencji poinformowano, że lekcje w szkołach zawiesza się do Świąt Wielkanocnych. Te będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe.

– To nie jest przerwa wakacyjna. To przerwa, która ma pomóc opanować rozprzestrzenianie się wirusa – mówił w piątek minister edukacji, Dariusz Piontkowski. – Do świąt Wielkiej Nocy będziemy kontynuować rozpoczęte działania. Od 25 marca wprowadzamy obowiązek realizowania podstaw programowych tak, aby nauczyciele mogli w sposób systematyczny przekazywać wiedzę i kontaktować się ze swoimi uczniami oraz wystawiać im oceny.

Jak mówił minister Szumowski, doprecyzowano ograniczenia w branży transportowej czy galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości.

Dodał również, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych wojewodowie, na terenie swoich województw, mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób do zwalczania epidemii. Obowiązkowi takiemu – jeśli niesie on ryzyko zakażenia – nie podlegają osoby do 18. roku życia lub powyżej 60 r.ż., a także kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dzieci w wieku do 18 lat, w tym osoby wychowujące dzieci samotnie oraz osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, a także inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi.

Ogłoszenie stanu epidemii pozwala Radzie Ministrów określić rozporządzeniem zagrożony obszar oraz kilka rodzajów stref. Mogą być to tzw. strefy zero – zdefiniowane jako obszary, na których wystąpiły stany epidemii, bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlegają one zakazom, nakazom oraz środkom kontroli. Władze mogą także zakazać chorym lub podejrzanym o zachorowanie opuszczania stref zero. Może również określić inne strefy – np. zagrożenia, gdzie możliwe jest ryzyko wystąpienia stanu epidemii; zagrożonego obszaru – jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego kraju oraz miejsca kwarantanny – odrębnych obiektów budowlanych przeznaczonych do czasowego pobytu osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie, w których przechodzą kwarantannę.

Wprowadzenie stanu epidemii pozwala na szereg ograniczeń wśród, których są: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, nakazu przebywania w innych, zamykania instytucji i zakładów pracy, reglamentowania pewnych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali, przejmowanie pojazdów, poddania się obowiązkowi badań.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Kolejne zakażenia w Świętokrzyskiem

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (18 września) komunikacie poinformowało o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 17 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x