10 C
Starachowice
sobota, 19/09/2020
Strona główna Aktualności Stowarzyszenie apeluje do prezydenta

Stowarzyszenie apeluje do prezydenta

Zarząd starachowickiego Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic” wystosował w piątek (20 marca br.) apel do prezydenta miasta Marka Materka. Poniżej publikujemy jego pełną treść.

„Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic, w związku z zaistniałą sytuacją wymuszoną przez pandemię koronawirusa, mając na uwadze konieczność podjęcia przez samorząd niezbędnej pomocy mieszkańcom Starachowic, wśród których liczne jest grono przedsiębiorców (będących z kolei dla wielu mieszkańców pracodawcami), apeluje do Prezydenta Miasta Marka Materka o podjęcie natychmiastowych inicjatyw w następujących kwestiach:

1/ umorzenia podatku od nieruchomości za 2020 rok w wysokości ¾ tej należności publicznoprawnej w stosunku do przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą na terenie miasta Starachowice;

2/ umorzenia podatków i opłat lokalnych, jak również należności cywilnoprawnych w tym: opłat za wieczyste użytkowanie gruntu oraz czynszu najmu lokali będących własnością gminy Starachowice, podatku od środków transportu, opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu – za okres wymuszonego przedmiotową sytuacją faktycznego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie miasta Starachowice, w związku z którą ponoszą wyżej wskazane należności;

3/ ostatecznego wycofania się z decyzji o przeniesieniu Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 z ul. Szkolnej do obiektu po Gimnazjum nr 3 przy ul. Leśnej;

4/ ostatecznego wycofania się z decyzji o likwidacji kuchni w przedszkolach miejskich i wprowadzeniu w to miejsce cateringu.

W obliczu kryzysu epidemiologicznego i trudnego położenia zarówno pracowników, pracodawców jak i osób samozatrudnionych – każda pomoc ze strony instytucji samorządowych, udzielona obok pomocy dostarczonej przez Państwo – może okazać się dla przedsiębiorców na wagę złota. Co istotne – proponowane rozwiązania wydają się również w pełni uzasadnione i sprawiedliwe z czysto „ludzkiego” punktu widzenia. Przedsiębiorcy z przyczyn od siebie niezależnych nie mogą bowiem korzystać z uprawnień, za które płacą należności cywilnoprawne i publicznoprawne na rzecz Gminy. Mając na uwadze to, iż pomoc przedsiębiorcom oferuje nie tylko Państwo, ale również sami mieszkańcy, tworząc oddolne inicjatywy, które zasługują na szczególne uznanie, wskazać należy, iż pomoc ze strony Gminy jest społecznie oczekiwana i pożądana.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa szczególnie obnażyła nieroztropność i brak logiki kryjących się za dwoma ostatnimi pomysłami prezydenta Materka a mianowicie:

a/ przeniesienie szkoły z ul. Szkolnej z grupą ponad 700 uczniów i nauczycieli z rejonu rekreacyjnego, w rejon gęstej zabudowy mieszkalnej, handlowej, ubogiej w miejsca parkingowe i o słabym układzie komunikacyjnym przylegających ulic, podwyższa bardzo ryzyko wypadków, epidemii, pogarsza znacznie warunki sanitarno-higieniczne samej szkoły i okolicy, a planowany dowóz uczniów na zajęcia sportowe w obiektach przy ul. Szkolnej / pływalnia, stadion / jeszcze bardziej je pogłębia;

b/ likwidacja kuchni w obiektach przedszkolnych z jednoczesnym wprowadzeniem cateringu stanowi ogromne ryzyko epidemiologiczne i nieuzasadnione koszty logistyczne. Prezydentowi Materkowi należy przy tym zadać podstawowe pytanie: jak to się dzieje , że za czasów PRL-u i przez okres 30 lat po transformacji ustrojowej – miasto Starachowice stać było na stopniowe wzbogacanie i rozwój bazy dydaktyczno-sportowej, jak również utrzymania zdrowego żywienia dla dzieci przedszkolnych, a za jego kadencji następuje nie tylko zahamowanie rozwoju, ale i niszczenie tego co zostało osiągnięte przez pokolenia Starachowiczan.

W zaistniałych okolicznościach, wobec pandemii wirusa SARS-Cov-2, która w sposób istotny wpłynęła na ocenę planowanych działań, zwracamy się raz jeszcze z apelem o ponowne rozważenie celowości realizacji wyżej wskazanych decyzji, w formie uprzednio przyjętej”.

***

Wczoraj poinformowaliśmy, że Gmina Starachowice w piątek przedstawiła starachowicki pakiet antykryzysowy dla biznesu. Przedsiębiorcy, którzy zostali dotknięci konsekwencjami epidemii, mogą ubiegać się o następujące ulgi: odroczenie terminu płatności należności gminnych; rozłożenie płatności na raty; częściowe lub całkowite umorzenie raty zaległości w zależności od konkretnej sytuacji oraz odstąpienie od naliczenia odsetek.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Kolejne zakażenia w Świętokrzyskiem

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (18 września) komunikacie poinformowało o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 17 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x