Strona główna / Aktualności / Epidemia koronawirusa. Rząd wprowadza nowe ograniczenia!
Fot. Kancelaria Premiera RP

Epidemia koronawirusa. Rząd wprowadza nowe ograniczenia!

Podczas konferencji prasowej prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zapowiedziano kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Zakazy mają obowiązywać do 11 kwietnia.

– Wprowadzamy kolejne ograniczenia – powiedział na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorkowe (24 marca br.) południe premier Mateusz Morawiecki.

– Ograniczamy wychodzenie z domu do wyjść do pracy, sklepu czy wyjść w związku z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb. Bądźmy rozsądni i uratujmy swoje zdrowie i życie. Ograniczmy nasze wyjścia do minimum. Bardzo proszę zostańmy w domu – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Według nowych wytycznych wychodzenie z domu ma być ograniczone do absolutnego minimum, takiego jak wyjście po zakupy żywnościowe, wyprowadzenie psa, wizyta w aptece lub u lekarza. Po ulicach nie można poruszać się w grupach większych niż dwie osoby (ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin). Dozwolone jest wychodzenie w celu pomocy osobie potrzebującej, na przykład zawiezienie jedzenia lub leków. Ograniczenia dotyczą również poruszania się w komunikacji publicznej – tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa. Natomiast w mszach św. i pogrzebach będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący mszę.

Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł, a w działaniach weryfikujących policji pomoże wojsko. Obostrzenia obowiązują od 24 marca do 11 kwietnia.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 799 osoby, w tym 9 osób zmarłych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *