20.6 C
Starachowice
piątek, 3/07/2020
Strona główna Aktualności Ochronne maseczki będą obowiązkowe!

Ochronne maseczki będą obowiązkowe!

Podczas wspólnej czwartkowej (9 kwietnia) konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił nowe zasady dotyczące noszenia maseczek ochronnych. Nakaz zasłaniania twarzy ma obowiązywać od przyszłego tygodnia.

– Mamy ponad 5300 osób, które zachorowały. Wykonaliśmy ostatniej doby ponad 8 tys. testów. Ale gdyby nie restrykcje, mielibyśmy dzisiaj 20, 30, 40 tys. chorych. Mielibyśmy taką sytuację, jak we Włoszech czy w Hiszpanii. Na szczęście takiej sytuacji dzisiaj w Polsce nie ma i musimy zrobić wszystko, żeby tak nie było – mówił minister Szumowski. –  W związku z tym od przyszłego czwartku (16 kwietnia) wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej – dodał.

Jak powiedział szef resortu zdrowa, nie musi być to maseczka, może być to chustka czy szalik. Zasłanianie ust i nosa obowiązywać będzie na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług czy zakładach pracy.

***

Jak prawidłowo nosić maseczkę ochronną:

  • Przed założeniem maski należy umyć lub zdezynfekować ręce
  • Maskę zakładamy przed wyjściem z domu w miejsce publiczne
  • Maseczka musi dobrze przylegać do twarzy, powinna być założona na usta i nos, nie mogą robić się prześwity po bokach
  • Maska powinna być sucha
  • Pod żadnym pozorem nie można dotykać zewnętrznej części maseczki
  • Maskę trzeba prawidłowo ściągać – należy chwycić za troczki lub gumki podtrzymujące materiał na twarzy i zdjąć je z głowy
  • Po zdjęciu maski należy umyć ręce
  • Nie należy odkładać maski na żadną z powierzchni (blat kuchni, stół, krzesło) tylko bezpośrednio po zdjęciu wrzuć do woreczka, a następnie do kosza (lub prania, jeśli to maseczka wielokrotnego użytku)
  • Używając maseczek bawełnianych lub innych wielorazowych trzeba pamiętać o właściwej dezynfekcji: można ją spryskać roztworem alkoholu (minimum 70% spryskać i poczekać aż wyschnie) i zostawić do wyschnięcia, prać należy w temperaturze powyżej 60°C (najlepiej 90°C) z dodatkiem detergentu. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury (minimum 100-110 stopni Celsjusza)

 

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Kolejne zakażenia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, w województwie świętokrzyskim odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 6 osób pochodzi...
0
Dodaj komentarzx
()
x