20.6 C
Starachowice
piątek, 3/07/2020
Strona główna Aktualności Stowarzyszenie chce walczyć z kryzysem

Stowarzyszenie chce walczyć z kryzysem

Powołanie sztabu antykryzysowego, utworzenie „Funduszu Wsparcia” czy Banku Informacji – to tylko niektóre z propozycji Stowarzyszenia Inicjatywa Dla Starachowic na walkę z kryzysem wywołanym pandemią. Zachęcają do wspólnego działania na rzecz złagodzenia jego skutków.

Główną ideą SIDS jest powołanie sztabu, do zadań którego należałoby m.in.: opracowanie propozycji dopłat do cen za wodę i ścieki dla mieszkańców miasta i powiatu oraz ciepła z sieci miejskiej, opracowanie planu restrukturyzacji zatrudnienia w Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym, jak również w spółkach komunalnych i jednostkach im podległych czy dokonanie audytu planowanych inwestycji na najbliższe lata, z uwzględnieniem realnych potrzeb i możliwości naszych samorządów. W sumie wyszczególniono czternaście zadań, którymi sztab ma się zająć.

– Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic posiada przygotowane szczegółowe rozwiązania do wszystkich wyżej wymienionych propozycji, którymi chcielibyśmy się podzielić – jak uważamy z korzyścią dla nas wszystkich. Dlatego też, jeszcze raz zachęcamy, aby w obliczu pandemii i idącego za nią kryzysu gospodarczego, podjąć wspólne starania zmierzające do złagodzenia ich skutków, prowadząc w tym zakresie debatę różnych środowisk, ukierunkowaną na wspólne dobro.

Istotnym wydaje się być podjęcie niezwłocznej dyskusji społecznej na temat zaplanowanych przez samorządy na najbliższe lata inwestycji oraz ograniczenie ich wydatków do niezbędnego minimum, aby zabezpieczyć na nadchodzący czas lokalne finanse samorządowe, a dzięki temu też finanse nas wszystkich – czytamy w przesłanym do naszej redakcji komunikacie, którego pełną treść publikujemy poniżej:

 

KOLEJNE PROPOZYCJE ANTYKRYZYSOWE STOWARZYSZENIA INICJATYWA DLA STARACHOWIC

 

SZANOWNI PAŃSTWO !

Chyba już niemal do wszystkich nas dociera świadomość, iż rozwijający się coraz ostrzej stan epidemii koronawirusa, spowoduje ogromny kryzys gospodarczy, nie tylko w wymiarze globalnym ale i lokalnym . Dotknie on nie tylko osoby mieszkające i pracujące na co dzień na terenie miasta i powiatu Starachowic, ale szerokiej rzeszy pracowników powracających z zagranicy. Doceniamy, iż nasze uprzednie postulaty zostały chociaż w niewielkiej części spełnione przez Prezydenta Starachowic, pomimo jego początkowej niechęci do podjęcia jakichkolwiek działań. Jednakże w obliczu nadchodzącego kryzysu należy wyjść z idącymi znacznie dalej inicjatywami. Dlatego nasze Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic proponuje, aby okres oczekiwania na pozytywne zakończenie walki z epidemią wykorzystać na przygotowanie lokalnych rozwiązań i instrumentów, które powiązane z propozycjami rządowymi pozwoliłyby nam mieszkańcom miasta i powiatu Starachowice, łagodniej odczuć i przejść etap kryzysu, najprawdopodobniej wieloletniego.

Główną propozycją naszą jest powołanie sztabu antykryzysowego, w skład którego weszliby :                                                                                                   – – przedstawiciele władz miasta i zarządu powiatu

– przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców i pracodawców

– przedstawiciel powiatowego urzędu pracy

– przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości

– przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń społecznych .

 Do głównych zadań tego sztabu należałoby:

1/ utworzenie „ FUNDUSZU WSPARCIA ”, który powstałby z dobrowolnych wpłat przedsiębiorców i innych pracodawców, a także osób prywatnych , których aktualna sytuacja finansowa pozwala na udzielenie takiej pomocy, a skierowanego dla prowadzących jakąkolwiek działalność gospodarczą, którzy wskutek konsekwencji związanych z epidemią, znaleźli się w tarapatach finansowych;  wpłacone kwoty można by cyklicznie , w ciągu najbliższych lat odliczać od lokalnych zobowiązań podatkowych

2/ utworzenie „ BANKU INFORMACJI : PRACOWNIK – PRACODAWCA ”, gdzie skupiane byłyby oferty pracy oraz informacje i realne sposoby wykorzystywania rządowych programów pomocowych dla prowadzących już lub chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą

3/ opracowanie propozycji dopłat do cen za wodę i ścieki dla mieszkańców miasta i powiatu

4/ opracowanie propozycji dopłat do cen za ciepło z sieci miejskiej

5/ opracowanie   sposobu zmiany technologii produkcji i dystrybucji ciepła z sieci miejskich, na już funkcjonujące na terenie miasta, a które wyeliminowałyby coraz wyższe opłaty z tytułu praw do emisji dwutlenku węgla, jak również poprawiłyby zdecydowanie jakość powietrza w naszym regionie                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             6/ dopracowanie sytemu odbioru odpadów komunalnych, który pozwoli zminimalizować wzrost cen i poprawi efektywność tych usług

7/ opracowanie planu restrukturyzacji zatrudnienia w urzędzie miasta i starostwie powiatowym, jak również w spółkach komunalnych i jednostkach im podległym

8/ określenie maksymalnego poziomu wynagrodzenia dla władz miasta i zarządu powiatu, jak również dla wszystkich kierowniczych lub samodzielnych stanowisk w urzędzie miejskim, starostwie powiatowym, spółkach komunalnych i innych strukturach organizacyjnych, podlegających gminie Starachowice i powiatowi starachowickiemu

 9/ określenie minimalnej diety dla radnych miasta i powiatu

10/ opracowanie planu restrukturyzacji usług komunalnych, jak: sprzątanie i utrzymanie zimowe ulic, pielęgnacja terenów zielonych, fontann, iluminacji świątecznych oraz miejskiego transportu publicznego

11/ dokonanie audytu planowanych inwestycji na najbliższe lata, z uwzględnieniem realnych potrzeb i możliwości naszych samorządów

12/ renegocjowanie umów podpisanych z urzędami państwowymi na kilkuletnie inwestycje wieloskładnikowe , w których pewne elementy zdezaktualizowały się nie tylko pod względem cenowym, ale i merytorycznym

  13/ ograniczenie do minimum zamówień na usługi doradcze, opracowania koncepcji i strategii, badania, itp., których wartość rokrocznie wynosi kilkaset tysięcy, a ich beneficjentami są głównie firmy spoza Starachowic

14/ analiza realnych możliwości samorządu gminnego i powiatowego w zakresie umożliwienia jak najszerszego wykorzystania ulg z opłat i podatków gminnych (w tym umorzenia tych należności), gwarantujących zachowanie płynności finansowej z jednej strony samorządów, a z drugiej mieszkańców i przedsiębiorców z terenu naszego miasta i powiatu.

Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Starachowic posiada przygotowane szczegółowe rozwiązania do wszystkich wyżej wymienionych propozycji, którymi chcielibyśmy się podzielić – jak uważamy z korzyścią dla nas wszystkich. Dlatego też jeszcze raz zachęcamy , aby w obliczu pandemii i idącego za nią kryzysu gospodarczego, podjąć wspólne starania zmierzające do złagodzenia ich skutków, prowadząc w tym zakresie debatę różnych środowisk, ukierunkowaną na wspólne dobro.

Istotnym wydaje się być podjęcie niezwłocznej dyskusji społecznej , na temat zaplanowanych przez samorządy na najbliższe lata inwestycji oraz ograniczenia ich wydatków do niezbędnego minimum, tak aby zabezpieczyć na nadchodzący czas lokalne finanse samorządowe, a dzięki temu też finanse nas wszystkich. Szczególnie zwracamy się z prośbą do wszystkich mediów , jako lokalnych reprezentantów tzw. „ czwartej władzy, o włączenie się do szerokiej dyskusji nad naszymi propozycjami, które stałyby się zaczynem do wypracowania planu przedsięwzięć, pozwalających złagodzić skutki nadchodzącego kryzysu.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Kolejne zakażenia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, w województwie świętokrzyskim odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 6 osób pochodzi...
0
Dodaj komentarzx
()
x