11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Kolejny etap łagodzenia obostrzeń w Polsce

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń w Polsce

Podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ogłoszono szczegóły II etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa w Polsce.

– Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem, ale musimy działać ostrożnie – powiedział premier Morawiecki na rozpoczęcie konferencji prasowej, która odbyła się w środę (29 kwietnia br.).

Od poniedziałku (4 maja br.) zostaną otwarte galerie handlowe, przy zachowaniu reżimu obostrzeń, czyli maksymalnie jedna osoba na każde 15 mkw. sklepu w galerii. W centrach handlowych nie mogą jednak funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Również 4 maja zostanie przywrócona działalność hoteli i miejsc noclegowych. Jednak w tych obiektach zostaje nadal ograniczona działalność restauracji i przestrzeni rekreacyjnych, np. basenów, siłowni, sal pobytu.

Po weekendzie majowym uchylony zostanie zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie, a o konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte. Uchylony zostanie również dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Natomiast, od środy (6 maja br.) otwarte mogą być żłobki i przedszkola, przy czym w przypadku każdej placówki decyzję podejmował będzie organ założycielski. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Zasiłek opiekuńczy będzie nadal wypłacany rodzicom, gdy: przedszkole i żłobek pozostaną zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego lub, gdy żłobek lub przedszkole nie będzie mógł zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

***

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że kolejne etapy luzowania obostrzeń ogłaszane będą co dwa tygodnie, a zależeć będą od przyrostu zachorowań na COVID-19 i wydajności służby zdrowia, a także przestrzegania zasad dystansowania społecznego.

Nadal obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa: zachowanie 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej; obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych; zdalna praca (jeśli to możliwe) i nauka; ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x