18.5 C
Starachowice
środa, 8/07/2020
Strona główna Aktualności Niecodzienna lekcja historii

Niecodzienna lekcja historii

„Święta Majowe” uroczyście wprowadzają nas w nowy miesiąc. Z tej okazji, w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach odbyła się niezwykła akademia. Wystąpili w niej pracownicy placówki: wychowawcy, pedagodzy, instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pani sekretarka, łącznie z kierownikiem ośrodka, Agnieszką Kuś.

Była to inna, niż znane nam akademie. Bez widzów i bez oklasków, za to pełna powagi i wzruszenia. Po drugiej stronie mikrofonu stanęła kamera, która we wtorek (28 kwietnia br.) zarejestrowała całe wydarzenie.

– Pomysł zorganizowania i przeprowadzenia akademii z okazji Świąt Majowych w wykonaniu pracowników Ośrodka narodził się spontanicznie. Od początku tego trudnego czasu, jaki teraz wszyscy przechodzimy, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP W Starachowicach angażuje się w działalność charytatywną, a od zawsze – w prospołeczną. Szyjemy maseczki, czepki dla personelu szpitala, sadzimy drzewa, zbieramy makulaturę, ścinamy włosy na peruki dla kobiet po chemioterapii. Czemu mielibyśmy nie wystąpić w przedstawieniu? Poza tym, tęsknimy za naszymi wychowankami – mówi Agnieszka Kuś, kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach.

– Oba budynki, w których zwykle odbywały się zajęcia, stoją puste, ciche. Akademia, którą przedstawiliśmy, poza wymiarem szacunku dla historii, patriotyzmu, to również taka niespodzianka dla naszych uczestników, wyraz sympatii. Myślę, że warto przy okazji przytoczyć słowa Artura Oppmana: „To co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”. Takich wielkich rocznic nie wolno przeoczyć, zapomnieć, bez względu na okoliczności – dodaje pani kierownik.

Obok treści informacyjnych, dotyczących genezy Świąt Majowych, program akademii obejmował kanon prozy i poezji, a także tradycyjne pieśni związane z obchodzonymi rocznicami. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu.

– Ten niespotykany występ wyreżyserowała Lucyna Prokop, kierownik działającego w placówce internatu. W realizację całego przedsięwzięcia artystycznie zaangażowali się: Renata Mazur, Anna Rosińska, Joanna Rychta, Ela Kordecka, Ilona Dąbrowska. Oprócz charyzmatycznej recytacji, Danuta Śpiewak zajęła się dekoracjami, zaś Ewelina Lewkowicz i Mieczysław Rosiński dopilnowali strony technicznej i dźwiękowej – mówi Agnieszka Kuś, która czuwała nad organizacją wydarzenia.

Nagranie tej niezwykłej lekcji patriotyzmu zamieszczono na profilu ośrodka na Facebooku i Youtubie i dedykowano wszystkim uczestnikom starachowickiego Ośrodka OHP.

(E. Lewkowicz)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x