11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Rząd luzuje kolejne obostrzenia

Rząd luzuje kolejne obostrzenia

Podczas środowej (13 maja br.) konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował o wchodzeniu w trzeci etap luzowania obowiązujących restrykcji. Od poniedziałku będzie można skorzystać z usług fryzjera, czy kosmetyczki, zwiększy się limit pasażerów w transporcie ulicznym i wiernych w kościołach. Luzowanie obostrzeń związane jest z zasadami, których będzie trzeba przestrzegać.

Od poniedziałku 18 maja br., będzie można skorzystać z usług salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online oraz zakaz używania przez klientów telefonu komórkowego, podczas wykonywanej usługi. Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

***

Jak powiedział premier, pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno obsłudze, jak i klientom. Gość restauracji będzie mógł zjeść posiłek na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii znalazły się m.in.: limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie 2 m odległości między stolikami; zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

 ***

Łagodzenie obostrzeń dotyczy również edukacji. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otwarte zostaną również placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Natomiast od 25 maja rząd umożliwi prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej, konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. Od 1 czerwca możliwe będzie prowadzenie konsultacji w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Od poniedziałku 25 maja br., zostanie przywrócona możliwość prowadzenia zajęć na uczelniach wyższych. Będzie możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) i  zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Dzieci poniżej 13. roku życia, od 17 maja br. mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna. Natomiast dla rodziców dzieci do lat 8, zostanie przedłużony zasiłek opiekuńczy.

***

Zmienia się również limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu, już od 18 maja będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Do pojazdu wejdzie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna). Na przykład: jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

***

Od niedzieli 17 maja większa liczba wiernych będzie mogła uczestniczyć w praktykach religijnych w świątyniach. Podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

 ***

Stopniowe znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Należy pamiętać o zachowaniu 2-metrowej odległości od innych w przestrzeni publicznej, zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych i ścisłym przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x