10.8 C
Starachowice
niedziela, 20/09/2020
Strona główna Aktualności Samorządy szukają oszczędności

Samorządy szukają oszczędności

Epidemia koronawirusa, to dla samorządów spadek należności podatkowych. Dała się bowiem we znaki i przedsiębiorcom, i pracownikom, co przekłada się na ich niższe przychody.

Gmina Starachowice, podobnie jak samorządy w całym kraju, odczuwa wpływ pandemii na gospodarkę i finanse. Znajduje to odbicie w gminnym budżecie. Jak wygląda sytuacja ekonomiczna Starachowic, jakie są tegoroczne wpływy z podatku PIT w miesiącach w porównaniu z rokiem ubiegłym, z jakich inwestycji Gmina Starachowice jest zmuszona zrezygnować lub przenieść je w czasie oraz czy planowane są podwyżki podatków gminnych – zapytaliśmy w magistracie.

– Wpływy z tytułu udziału gminy w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wyniosły w marcu i kwietniu br. – 4 597 159,00 zł, natomiast w analogicznym okresie roku 2019 – 6 835 029,00 zł. Oznacza to spadek o 32,7%. Przy czym wpływy za kwiecień w roku bieżącym wyniosły 2 742 943,00 zł, podczas gdy w kwietniu 2019 r. wyniosły 4 635 010,00 zł. Wpływy te za rok 2020 są więc mniejsze o około 41 % . W marcu br. wpłynęła z tego tytułu kwota 1 854 216,00 zł, natomiast w marcu ubiegłego roku było to 2 200 0019,00 zł – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego, Iwona Tamiołło.

Większe są natomiast wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W marcu i kwietniu br. budżet Gminy zasiliła kwota – 734 800,81 zł, natomiast w analogicznym okresie roku 2019 – 679 316,28 zł. Oznacza to wzrost o 8,2%.

Gmina Starachowice przygotowała dla miejscowych przedsiębiorców pakiet antykryzysowy i zastosowanie ulg w podatku od nieruchomości od osób prawnych sprawiło, że do miejskiej kasy wpłynęło w kwietniu br. w porównaniu do marca br. o około 30 % mniej tych należności. Za kwiecień wpływy z tego tytułu wyniosły 1 713 121,26 zł, natomiast za marzec – 2 469 749,80 zł.  Zmniejszyły się też wpływy, w związku z ulgami z tytułu najmu powierzchni w Miejskiej Galerii Handlowej Skałka oraz Miejskiej Hali Targowej. W roku bieżącym kształtowały się na następującym poziomie: kwiecień: 70 940,89 zł, marzec- 82 885,74 zł, natomiast w lutym była to kwota – 114 428,59 zł.

– Gmina Starachowice w roku bieżącym, w związku z zaistniałą sytuacją, będzie zmuszona do zawieszenia lub zrezygnowania z inwestycji, na które nie otrzymujemy dofinansowania z zewnątrz – mówi Iwona Tamiołło. – Zawiesi realizację zadań zaplanowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego, na które nie zostały podpisane umowy wykonawcze (przebudowa ul. Witolda Lutosławskiego, budowa skateparku pod skałkami przy al. Armii Krajowej, budowa tężni solankowej na osiedlu Wzgórze). Zawieszona zostaje również realizacja zadań pn.: „Wykonanie montażu lamp oświetleniowych na terenie miasta Starachowice” (chodzi o doświetlenie ulic Stalowników i Łącznej – przyp. red.); „Zaplecze sportowe przy boisku do piłki nożnej przy ul. Szkolnej w Starachowicach” (przy braku dofinansowania zewnętrznego); „Przebudowa ulic: Czesława Klarnera i Narzędziowej” oraz „Budowa boiska z zadaszeniem przy ul. Leśnej w Starachowicach”. Wstrzymany zostaje także zakup parkometrów do strefy płatnego parkowania.

– Biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy w kraju i straty finansowe będące skutkiem spadku przychodów wpływających do gminnych kas, samorządy zmuszone są poszukiwać oszczędności. W związku z realizowanym przez Gminę programem oszczędnościowym, w roku bieżącym odwołane zostały miejskie imprezy: Dzień Dziecka, Sobótki, Gala Disco Polo, Dni Starachowic. Wymienione wydarzenia odbędą się w roku 2021. Oszczędności są także w Urzędzie Miejskim. Zlikwidowano kasy płatnicze, pracownicy ze zlikwidowanych stanowisk, przechodzą do innych referatów na etaty zwolnione przez odchodzących na emerytury. Tym samym unieważniono trzy konkursy ogłoszone na wolne stanowiska pracy w urzędzie. Dyrektorzy jednostek gminnych oraz kierownicy referatów w Urzędzie Miejskim zostali zobligowani do wprowadzenia programów oszczędnościowych – mówi pani rzecznik i podkreśla, że „decyzją prezydenta miasta Marka Materka w tym roku nie są planowane podwyżki podatków gminnych”.

/zaz/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

W kraju rekordowe 1002 nowe zakażenia. W Świętokrzyskiem 21

Ministerstwo Zdrowia w sobotnim (19 września) komunikacie poinformowało o 1002 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 12 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x