3.6 C
Starachowice
niedziela, 1/11/2020
Strona główna Aktualności Przedsiębiorca pozywa magistrat

Przedsiębiorca pozywa magistrat

Gmina Starachowice, w lutym br. po raz szósty ogłosiła przetarg na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Bugaj w Starachowicach. Cena została obniżona o ponad połowę w porównaniu do kwoty z pierwszego przetargu.

Do 6 przetargu, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w kwietniu br., przystąpiły dwie firmy. Ofertę opiewającą na 750 300 zł brutto złożyła starachowicka firma KROBEL. Drugi oferent, firma STAR BUDOWA z Pawłowa, zaoferował kwotę wynoszącą 740 000 zł. Jednak prezydent Starachowic Marek Materek odwołał przetarg, uzasadniając że gmina od stycznia 2021 roku będzie chciała, by śmieci od mieszkańców Starachowic były odbierane przez podmiot wewnętrzny, a na działce przy ulicy Bugaj zostanie zorganizowany Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych [czytaj: https://starachowicka.pl/2020/05/05/odbiorem-odpadow-komunalnych-zajmie-sie-gmina/ ]

***

W środę (20 maja), do mediów trafiło pismo, którego nadawcą jest Zbigniew Kroczek, prezes Zarządu Komplementariusza KROBEL Sp. z o.o. Sp.k. w Starachowicach. Poniżej publikujemy jego treść.

STANOWISKO FIRMY KROBEL SP. Z O.O. SP.K. W SPRAWIE ODWOŁANIA PRZETARGU NA ZBYCIE NIERUCHOMOŚCI PRZY UL. BUGAJ W STARACHOWICACH

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek w okresie od dnia 17.10.2018 r. do dnia 03.12.2019 r. pięciokrotnie ogłaszał przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Starachowicach przy ul. Bugaj. Wszystkie przetargi kończyły się brakiem wyłonienia nabywcy powyższej nieruchomości.

W dniu 13.02.2020 r. Prezydent ogłosił szósty przetarg, do którego przystąpiła i złożyła najwyższą ofertę starachowicka spółka KROBEL Sp. z o.o. Sp.k.. Niestety ku ogromnemu zdziwieniu, Marek Materek po otworzeniu ofert odwołał przetarg. Uczynił to dopiero po tym, jak poznał ceny i informacje na temat oferentów.

Należy zwrócić uwagę, że odwołanie przetargu może nastąpić jedynie z ważnych powodów, zaś te podane przez Prezydenta nie polegają na prawdzie i stanowią przejaw złej woli Gminy Starachowice. Odwołanie przetargu jest krzywdzące dla spółki KROBEL Sp. z o.o. Sp.k., ale również mieszkańców Gminy Starachowice, która mogła uzyskać środki mile widziane dla budżetu miasta w tak trudnych czasach. Takie działania Prezydenta narażają Gminę Starachowice na rażąco wysokie koszty, ponieważ KROBEL Sp. z o.o. Sp.k. będzie dochodzić swoich racji na drodze sądowej.

Działania Prezydenta stanowią przejaw braku poszanowania i lekceważenia interesów przedsiębiorców, którzy w dobrej wierze przystępują do przetargów organizowanych przez Miasto Starachowice.

Ubocznie wskazać należy, iż na odwołanie przetargu może mieć wpływ również bardzo poważny problem środowiskowy. Gmina Starachowice przeprowadziła bowiem procedurę rozbiórki budynków mieszkalnych nr 30, 24 i 26 na nieruchomości będącej przedmiotem przetargu. Materiały budowlane z rozbiórki, zamiast być wywiezione i zutylizowane na składowiskach przemysłowych, zostały zakopane na terenie tejże nieruchomości. Do niniejszego oświadczenia dołączamy 2 pliki video, jako jedne z wielu posiadanych przez nas dowodów w postaci zdjęć, filmików oraz relacji świadków, na fakt zaistnienia wyżej omówionego procederu. W efekcie również, potencjalny nowy właściciel nieruchomości będzie zatem musiał wykopać materiały budowlane i przeprowadzić ich utylizację, co będzie pociągać za sobą ogromne koszty. Warto zaznaczyć, że w dokumentacji przetargowej nie ma na ten temat żadnej wzmianki.

W powyższych sprawach w dniu 21 maja 2020 roku, przez firmę KROBEL Sp. z o.o. Sp.k. zostały złożone : – pozew do Sądu Okręgowego przeciwko Gminie Starachowice, – zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, – wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego o objęcie nadzorem działalności Gminy Starachowice.

Własność: KROBEL Sp. z o.o. Sp. k.

 

***

Poprosiliśmy o komentarz Urząd Miejski w Starachowicach.

– Miesiąc bez donosu lub pozwu ze strony pana Kroczka czy Jego Stowarzyszenia byłby miesiącem straconym. Urząd Miejski nie będzie odnosił się do kolejnych zaczepek z tej strony. Skoro został złożony pozew, niezawisły Sąd zajmie się sprawą. Gmina nie ma niczego do ukrycia w tej kwestii. Przetarg mógł zostać odwołany, pozwalają na to przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami – informuje Iwona Tamiołło, rzecznik starachowickiego magistratu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x