4.8 C
Starachowice
piątek, 22/01/2021
Strona główna Aktualności Szef resortu zdrowia zapowiada przywracanie normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych

Szef resortu zdrowia zapowiada przywracanie normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, podczas poniedziałkowej (18 maja) konferencji prasowej poinformował, że podjęto decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych zakaźnych. Proces ten ma rozpocząć się od 1 czerwca. Przypomnijmy, tego typu jednostka działa w Starachowicach.

Minister zdrowia podkreślił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane, i że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża.

– W związku z tym podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń, najmniej pacjentów – mówił szef resortu zdrowia. – Pozostawiamy oczywiście odziały zakaźne jako ten bufor, gdzie również mamy jeszcze sporo wolnych łóżek. To nie oznacza, że likwidujemy tę sieć szpitali, bo wiemy, że coraz częściej mówi się o drugiej fali, o wzroście zakażeń jesienią. Ta sieć pozostaje.

Dodał, że proces ten ma się rozpocząć od 1 czerwca. Jak mówił, poprzedzą go konsultacje z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkimi NFZ.

– W wielu województwach jest kilka takich szpitali, zaczniemy oczywiście z pozostawieniem jednego szpitala – powiedział Łukasz Szumowski.

Podczas konferencji, minister zdrowia był również pytany o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek.

– Jeśli się okaże, że te wskaźniki (wypłaszczenia się krzywej zachorowań – przy.red.) w województwach się utrzymają, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną – dodał.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x