1.7 C
Starachowice
piątek, 22/01/2021
Strona główna Aktualności Ważny apel Sanepidu

Ważny apel Sanepidu

Mieszkańcy powiatu starachowickiego w większości stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, używają też jednorazowych rękawiczek w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Zauważalny jest jednak inny problem związany ze środkami ochrony osobistej. Mianowicie, coraz mocniej w oczy rzuca się zaśmiecanie nimi przestrzeni publicznej, co nie umknęło uwadze Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w naszym mieście.

W tej sprawie Sanepid wystosował ważny apel do wszystkich mieszkańców i osób przebywających na terenie naszego powiatu, by zaniechać praktyk pozbywania się zużytych środków ochrony „gdzie popadnie”.

– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach pragnie zwrócić uwagę na wzrastającą skalę tego problemu, wysuwając na pierwszy plan sprawy związane z utrzymaniem bieżącej czystości na terenach ulic, osiedli, parkingów czy też otoczenia sklepów. Ochronne rękawiczki porozrzucane przy sklepach czy marketach to widok mało estetyczny, ale też groźny. Takie odpady stwarzają bowiem realne zagrożenie zarażenia się koronawirusem – czytamy w nadesłanym do redakcji apelu.

Sanepid zwraca także uwagę na fakt, że odpady, o których mowa, niesione przez wiatr trafiają również do kratek kanalizacyjnych, co może przyczynić się do zatorów i awarii sieci kanalizacyjnych, szczególnie kiedy będą występować ulewne opady deszczu.

– Aby wszelkie obostrzenia, dotyczące środków ochronnych wykorzystywanych podczas zakupów miały sens, musimy do nich podchodzić rozsądnie i z zasadami dobrego wychowania. Zużytymi rękawiczkami czy maseczkami nie wolno w żadnym wypadku zaśmiecać otoczenia – informuje komunikat.

PPIS uczula także na nawyk wrzucania zużytych środków ochrony do przepełnionych koszy, albo pojemników bez pokrywy, z których wiatr z łatwością je wywiewa i rozprzestrzenia po okolicznych terenach. Jako rozwiązanie poddaje pomysł noszenia ze sobą plastikowych jednorazowych torebek, w których możemy umieścić maseczki i rękawiczki, jeżeli nie znajdziemy w pobliżu sklepu miejsca, żeby je wyrzucić.

-Zadbajmy o czystość i estetykę naszego otoczenia – apeluje.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x