11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Koniec z maseczkami, ale nie wszędzie

Koniec z maseczkami, ale nie wszędzie

Podczas konferencji prasowej (27 maja br.) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że już od najbliższej soboty, tj. 30 maja, obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej zostaje częściowo zniesiony. Nakaz ich noszenia obowiązywał w Polsce od 16 kwietnia 2020 roku.

– W przestrzeniach ogólnodostępnych będzie obowiązywała zasada 2-metrowego dystansu, a noszenie maseczek nie będzie już obowiązkowe – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jeśli w przestrzeni otwartej będzie możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba będzie zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki, ale tylko wtedy, gdy zachowany zostanie odpowiedni dystans społeczny.

 Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo – czytamy na stronie gov.pl, gdzie opisano szczegóły IV etapu luzowania obostrzeń.

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos, to: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy – jeśli idziemy tam załatwić jakąś sprawę. Dodatkowe miejsca określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać w pracy (jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne) oraz w restauracji lub barze (gdy zajmie się już miejsce przy stole).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x