11.7 C
Starachowice
sobota, 10/04/2021
Strona główna Aktualności Rząd ogłosił szczegóły IV etapu luzowania obostrzeń

Rząd ogłosił szczegóły IV etapu luzowania obostrzeń

Otwarte kina i teatry, siłownie i kluby fitness, powrót wesel, a także zniesienie limitów osób w branży handlowej i gastronomicznej oraz obowiązku zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę (27 maja br.) premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły IV etapu luzowania obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa. W konferencji uczestniczyli minister zdrowia Łukasz Szumowski i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. 

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

***

Również od 30 maja rząd znosi limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. Jednak, w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne, m.in. dezynfekcja rąk i stolików. Jak podkreślają rządzący, ważne, by pamiętać o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. W tym przypadku Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia lub koncerty plenerowe nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wraca również, od 6 czerwca br., możliwość organizacji wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Natomiast od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

***

Od soboty, 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet (pojemność widowni ograniczona będzie do 50 proc. oraz obowiązkowe będzie noszenie maseczek); baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

***

Nadal zamknięte pozostają dyskoteki i kluby, gdyż mogą one stanowić ogniska zakażeń.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x