16.7 C
Starachowice
wtorek, 7/07/2020
Strona główna Aktualności Nauczyciele szkół średnich zostaną poddani testom na COVID-19

Nauczyciele szkół średnich zostaną poddani testom na COVID-19

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, podczas piątkowej (29 maja br.) konferencji prasowej przekazał informację dotyczącą nauczycieli starachowickich szkół średnich. W związku ze zbliżającymi się maturami, będą oni mieli przeprowadzone testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. W spotkaniu udział wzięły radne powiatu Danuta Krępa i Agnieszka Kuś oraz dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim doktor Marcin Zawierucha i koordynator laboratorium w Podzamczu Łukasz Madej.

Jak mówił poseł, obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa powoli ustają, a życie wraca do normalności. Tak dzieje się również w systemie edukacji, gdzie dużymi krokami zbliża się matura.

– Docierało do mnie wiele sygnałów w kontekście przygotowań do zbliżających się matur. Dotyczyły tego, czy matury są bezpieczne i jakie środki zostały przedsięwzięte, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom. I chcę powiedzieć, że znalazłem sojusznika w tym działaniu. To Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim – poinformował parlamentarzysta. – Wśród nauczycieli starachowickich szkół średnich, Centrum przeprowadzi badania w kierunku koronawirusa. Mają się one odbyć się w tym tygodniu. Chcę zwrócić szczególną uwagę na to, że udało nam się w Starachowicach zabezpieczyć nauczycieli, jak i uczniów. Stworzyć im w miarę bezpieczne warunki do przeprowadzenia matur.

Poseł podziękował radnym Rady Powiatu, które zaangażowały się w akcję i przedstawicielom Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego, które ma jedno z najlepszych laboratoriów w skali ogólnopolskiej. Jak mówiła radna Agnieszka Kuś, zaniepokojeni rodzice pytali, czy szkoły średnie będą dobrze przygotowane do egzaminów maturalnych oraz czy młodzież będzie czuła się bezpiecznie.

– Skontaktowałam się z dyrektorami starachowickich zespołów szkół zawodowych oraz liceów. Wyrazili oni zainteresowanie i ucieszyli się z tej cennej inicjatywy – mówiła radna. Wymazy od nauczycieli, które następnie trafią do Podzamcza Chęcińskiego będą pobierali żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej z Kielc.

Doktor Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego przedstawił zasady pracy laboratorium, które badania w kierunku COVID-19 zaczęło już 23 marca br.

– Do chwili obecnej przeprowadziliśmy 11 tysięcy testów. Należy podkreślić dwa ważne aspekty: jesteśmy wpisani na listę Ministerstwa Zdrowia, jako laboratorium diagnostyczne, które bada COVID, jak i jesteśmy po pozytywnej weryfikacji przez Państwowy Zakład Higieny – podkreślił doktor Zawierucha. – Pracujemy dla mieszkańców województwa na 3 zmiany od godziny 8 rano do 4 dnia następnego. Jesteśmy w stanie przeprowadzić dobowo od 500 do 700 testów.

Natomiast Łukasz Madej, który koordynuje pracę laboratorium w Podzamczu Chęcińskim opisał specyfikę badań, jakie są przeprowadzane w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym. Dodał, że do Starachowic trafiło 400 zestawów dla 400 pacjentów.

– I tylu pacjentów z kadry nauczycielskiej jesteśmy w stanie przebadać w ciągu kilku dni. Każdy z tych zestawów będzie poprzez transport medyczny dostarczany do laboratorium, a wynik każdego badania będzie pozyskany do 24 godzin – powiedział.

Materiał do badań będzie pobierany w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach w szkołach.

***

Podczas konferencji poseł Krzysztof Lipiec oraz radna powiatu Danuta Krępa podziękowali wszystkim mieszkańcom, którzy zastosowali się do obostrzeń nałożonych przez rząd w ostatnich miesiącach. Podkreślili również rolę rządzących, zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i wojewódzkiej w walce z koronawirusem, dzięki którym do województwa płynęły środki finansowe i zabezpieczenia higieniczne.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: 4 zachorowania, 16 ozdrowień w regionie. Wśród zakażonych 2 dziewczynki...

Ministerstwo Zdrowia we wtorkowym (7 lipca) komunikacie potwierdziło 257 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w...
0
Dodaj komentarzx
()
x