20.6 C
Starachowice
piątek, 3/07/2020
Strona główna Aktualności "Polska jest liderem w opanowaniu kryzysu"

„Polska jest liderem w opanowaniu kryzysu”

Przez kryzys związany z pandemią koronawirusa wielu przedsiębiorców skorzystało z rozwiązań pomocowych przygotowanych przez polski rząd. Podczas piątkowej (5 czerwca br.) konferencji prasowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec podsumował działania rządu w tej kwestii. Poinformował również o założeniach Tarczy Antykryzysowej 4.0 i przyjętego w jej ramach pakietu solidarnościowego. Parlamentarzyście towarzyszyły radne Rady Powiatu, Danuta Krępa i Agnieszka Kuś.

W czwartek (4 czerwca br.) Sejm uchwalił ustawę pomocową tzw. Tarczę Antykryzysową 4.0.

– Proces legislacyjny tarcz antykryzysowych jest procesem bardzo dynamicznym. To, że numeracja się zmienia jest efektem stałego monitorowania przez rząd sytuacji, z którą Polska i Polacy muszą się teraz mierzyć. To refleksja polskiego rządu nad dokonaniami, które zostały poczynione. Tarcza 4.0 przede wszystkim ma być ukierunkowana na pomoc do kredytów dla firm, które tracą płynność finansową – mówił poseł na Sejm RP, Krzysztof Lipiec. – I z tego tytułu, żeby tę płynność odzyskać, będą musiały korzystać z usług bankowych. Są na to przeznaczone odpowiednie środki finansowe.

Pomysł rządu zakłada, że kredyty będą tańsze i bardziej dostępne. Bank Gospodarstwa Krajowego zaangażuje w to 570 mln zł, co ma wygenerować łączną sumę kredytów na 30 mld zł.

Poseł przedstawił także założenia dodatku solidarnościowego przyjętego przez Sejm w ramach tarczy antykryzysowej 4.0., którego pomysłodawcą jest prezydent RP Andrzej Duda. Osoby, które zostały zwolnione z pracy po 31 maja, przez trzy miesiące dostaną po 1 400 złotych. Nie ma w tym przypadku znaczenia charakter świadczonej pracy, to czy pracownik dostał wypowiedzenie, czy wygasła umowa. Na mocy tej ustawy podwyższony został zasiłek dla bezrobotnych do 1 200 tys. zł przez trzy miesiące. Ten czas powinien starczyć na odnalezienie się na rynku pracy po czasie pandemii.

Parlamentarzysta podsumował dotychczasowe działania rządu, które przełożyły się na realną pomoc. Do 5 tys. świętokrzyskich firm w ramach pomocy rządowej trafiło już 1 mld zł, co przekłada się na utrzymanie 50 tys. miejsc pracy. Natomiast 27 tys. pracowników z naszego województwa dostało pieniądze w ramach tzw. „postojowego”. Na tę formę wsparcia przeznaczono 54 mln zł. W skali ogólnopolskiej zostało już wydatkowane 60 mld zł, które trafiły do 280 tys. firm, co pozwoliło uratować dwa i pół miliona miejsc pracy.

Jak mówił Krzysztof Lipiec, najważniejsze dla polskiego rządu było i jest ratowanie życia ludzkiego, i udało się tego dokonać dzięki pracy służb oraz odpowiedzialności Polek i Polaków. Dodał, że polskie państwo reagowało najszybciej w Unii Europejskiej.

– Polska jest liderem w opanowaniu kryzysu – mówił poseł Krzysztof Lipiec. – Polskie państwo reagowało szybko na zagrożenia i dlatego udało nam się wyjść z tego obronną ręką.

Radna powiatu Danuta Krępa mówiła o Funduszu Solidarnościowym dla osób niepełnosprawnych. Wymieniła różne formy wsparcia, wśród których znajdują się usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. To m.in. tzw. opieka wytchnieniowa dla opiekunów osób niepełnosprawnych (80 proc. dofinansowania), centra opiekuńczo-mieszkalne (100 proc. dofinansowania do ich utworzenia i na ich funkcjonowania), czy asystent osobisty osoby niepełnosprawnej (100 proc. dofinansowania).

– W ramach tych form pomocy do samorządów płyną miliony – dodała radna Prawa i Sprawiedliwości.

Natomiast radna Agnieszka Kuś (klub PiS w Radzie Powiatu) podsumowała liczbę wniosków złożonych przez naszych przedsiębiorców. Wpłynęło m.in. ponad 3 000 wniosków o bezzwrotną pożyczkę (5 tys. zł) na kwotę blisko 13 mln zł. O pomoc w ramach samozatrudnienia zawnioskowało 407 osób na kwotę ponad 300 tys. zł, a w ramach dofinansowania do części wynagrodzenia wpłynęło 167 wniosków na sumę ponad 700 tys. zł.

/azab/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Kolejne zakażenia

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach, w województwie świętokrzyskim odnotowano 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 6 osób pochodzi...
0
Dodaj komentarzx
()
x