16.7 C
Starachowice
wtorek, 7/07/2020
Strona główna Aktualności Pożegnaliśmy wielkiego przyjaciela powiatu

Pożegnaliśmy wielkiego przyjaciela powiatu

W sobotę, 6 czerwca br. pożegnaliśmy ks. infułata Czesława Walę, twórcę i
budowniczego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Sługę ubogich, niepełnosprawnych i starszych. Człowieka modlitwy i pracy, a przy tym prawdziwego przyjaciela naszego samorządu.

W pamięci wszystkich zapisał się jako wspaniały katecheta, duszpasterz, przyjaciel niepełnosprawnych i starszych. Był wizjonerem, człowiekiem o wielkim sercu i głowie pełnej pomysłów. To z jego inicjatywy i także jego m.in. rękami wybudowane zostało Sanktuarium
Maryjne w Kałkowie-Godowie. Wybudował także Golgotę Narodu Polskiego, budynek, w którego wnętrzu znajduje się kilkadziesiąt kaplic-oratoriów przedstawiających wydarzenia związane z historią najnowszą Polski i jej bohaterów. Był również twórcą Wioski Dzieci Niepełnosprawnych, która powstała jeszcze w latach 90-tych zeszłego wieku.

Od samego początku współpracował z powiatem w zakresie pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym i starszym. Świadectwem tego jest m.in. Dom Pomocy Społecznej w Kałkowie – Godowie, który powstał z Jego inicjatywy i przy wsparciu Fundacji im. Sue Ryder, a który dzisiaj prowadzi Powiat Starachowicki. W roku 2000 utworzył Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Parafii Rzymsko – Katolickiej w Kałkowie – Godowie, pomagając tym samym w rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Był również inicjatorem powstania Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie, który funkcjonuje w obiektach sanktuarium. Troska o innych, zwłaszcza tych, którym los nie ułatwiał życia, była swoistą misją księdza kustosza. Wciąż emanował nowymi pomysłami, starając się zainteresować nimi władze. Był w tym bardzo skuteczny, znany i ceniony nie tylko w naszym regionie, ale i całej Polsce. Pewnie także dlatego, że cechowała go duża tolerancja wobec ludzi o różnych poglądach.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

/Aktualności Powiatowe/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: 4 zachorowania, 16 ozdrowień w regionie. Wśród zakażonych 2 dziewczynki...

Ministerstwo Zdrowia we wtorkowym (7 lipca) komunikacie potwierdziło 257 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w...
0
Dodaj komentarzx
()
x