16.3 C
Starachowice
poniedziałek, 13/07/2020
Strona główna Aktualności Anonimowi bohaterowie czasu pandemii

Anonimowi bohaterowie czasu pandemii

Od połowy marca br. kiedy w naszej przestrzeni miejskiej zaczęły obowiązywać nakazy sanitarne związane z pandemią koronawirusa, w mieście uruchomiono punkt koordynacji pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych. Punkt prowadzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, początkowo byli wspierani przez harcerzy. Jednak wraz z upływem kolejnych dni, rzesza osób chcących nieść pomoc rosła. Dziś jest ich znacznie więcej, to dzięki nim wielu potrzebujących mieszkańców otrzymuje ciepły posiłek, lekarstwa i wsparcie.

Utworzenie w Starachowicach punktu pomocy związane było z pandemią COVID-19. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z ZHP Hufiec Starachowice podjął działania w celu pomocy osobom starszym, niepełnosprawnym, niesamodzielnym, które w dobie pandemii zmuszone są do pozostania w izolacji ze względu na wysokie ryzyko zakażenia.

Formy pomocy to między innymi: zakup i dostawa żywności do miejsca zamieszkania lub pobytu, realizacja recept, zakup i dostawa leków, a także wsparcie telefoniczne dla osób dotkniętych poczuciem zagrożenia i osamotnienia. Następnie w powyższą inicjatywę włączyły się również inne podmioty działające na terenie Gminy Starachowice tj: Widzialna Ręka, Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych- Świetlica Motylkowe Wzgórze, FKS Łazy, Związek Dużych Rodzin 3+, Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej, Starachowicki Klubu Karate Kyokushin „Senshi” oraz wiele osób prywatnych, łącznie ok. 70 osób.

– Do dnia dzisiejszego wolontariusze udzielili wsparcia ponad 150 osobom realizując kilkaset różnych form pomocy. Działalność pomocowa obejmuje zarówno zakupy art. codziennych, jak też wykup leków zarówno na miejscu, jak i wyjazdowo, np. wyjazdy do Kielc po zestawy do chemioterapii domowej – informuje Piotr Ambroszczyk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dodatkową inicjatywą podjętą przez wolontariat jest zorganizowanie zbiórki art. żywnościowych pod hasłem „Wspólny Kocioł”. Artykuły żywnościowe z krótkim terminem przydatności wolontariusze z KSNŚ „Motylkowe Wzgórze” systematycznie roznoszą osobom w trudnej sytuacji życiowej. Rezerwy, które powstają (art. z długim terminem przydatności) gromadzone są w Parafii MBCZ na Łazach celem uruchomienia ich w czasie potrzeby.

– Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Nowackiego, który ofiarował wolontariuszom w pełni zatankowany samochód osobowy jest możliwa realizacja zleceń na terenie całego miasta, w tym szybka interwencja w sytuacjach nagłych – mówi przedstawiciel MOPS-u. – Natomiast dzięki współpracy z Kielecko-Ostrowieckim Ośrodkiem Wsparcia Pomocy Społecznej oraz Spółdzielnią Socjalną AGAWA uruchomiliśmy od dnia 06.05.2020 r. dostawę bezpłatnych posiłków dla 105 mieszkańców Starachowic dotkniętych skutkami COVID-19.

W usługi wolontariackie włączyli się też starachowiccy przedsiębiorcy. Firma Daro-Taxi zaoferowała swoje usługi związane z zaopatrywaniem w art. żywnościowe (zakupy) osoby przebywające na kwarantannie, natomiast Pan Krzysztof Peryt świadczył tym osobom sprzedaż na dowóz.

W czasie pandemii wolontariusze nie zapomnieli również o zwierzętach. Osoby związane ze Schroniskiem w Rudniku podjęły się wyprowadzania na spacery czworonogów osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych czy też przebywających w czasowej kwarantannie.

Wszystkie działania są koordynowane przez Prezydenta Miasta Starachowice Marka Materka, dzięki któremu wolontariusze zaopatrzeni są w środku ochrony osobistej tj. rękawiczki, maseczki. przyłbice, woreczki na gotówkę, jak również posiadają identyfikatory wolontariusza – aby zapobiec podawania się za wolontariuszy innych osób.

– W czasie powszechnej izolacji, kiedy osoby starsze, niesamodzielne, chore powinny maksymalnie ograniczać wychodzenie z domu, staramy się jako gmina zorganizować niezbędną pomoc. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Hufcem ZHP zorganizował wolontariat kryzysowy oferując pomoc wolontariuszy w robieniu zakupów pierwszej potrzeby czy wykupieniu leków – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. – Dziękuję wszystkim, którzy w trakcie trwania akcji przyłączyli się do organizowanych działań, firmom, harcerzom i wolontariuszom, którzy codziennie niosą pomoc osobom niesamodzielnym. Dziękuję pracownikom MOPS-u, którzy wkładają całe serce w to, aby pomoc ta trafiła do najbardziej potrzebujących. To ważne, aby w tym trudnym czasie nikt nie był sam i pozostawiony bez pomocy. Dziękuję wolontariuszom Widzialnej Ręki, którzy odwalili kawał dobrej roboty w ostatnich miesiącach i robią ją nadal każdego dnia. Wszystkim ludziom dobrej woli, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego wspólnego dzieła pomocy, tym którzy tej pomocy potrzebują, a także pracownikom naszego szpitala serdecznie dziękuję.

Wolontariat będzie funkcjonował co najmniej, do momentu zniesienia wszelkich obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

/Informator Miejski/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: nie żyje mieszkaniec powiatu starachowickiego

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałkowym (13 lipca) komunikacie potwierdziło 299 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w...
0
Dodaj komentarzx
()
x