8.7 C
Starachowice
piątek, 30/10/2020
Strona główna Aktualności Ogłoszono przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka

Ogłoszono przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka

Mieszkańcy Wąchocka na obwodnicę czekają od lat. Wizja jej budowy staje się coraz bardziej realna. Podczas dzisiejszej (15 czerwca br.) konferencji prasowej, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła procedurę przetargową na realizację obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42.

W tym ważnym dla mieszkańców Wąchocka, Starachowic i województwa świętokrzyskiego spotkaniu udział wzięli: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wiceminister sportu Anna Krupka, poseł PIS Agata Wojtyszek, senatorowie PiS Krzysztof Słoń i Jarosław Rusiecki, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, dyrektor świętokrzyskiego oddziału GDDKiA Krzysztof Strzelczyk oraz lokalni samorządowcy.

– Obwodnica Wąchocka jest pierwszą świętokrzyską inwestycją, którą będzie realizowana w ramach programu budowy 100 obwodnic – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wiceminister sportu Anna Krupka przypomniała, że program budowy stu obwodnic był ogłoszony podczas kampanii parlamentarnej, a teraz następuje jego realizacja.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele partii rządzącej zgodnie stwierdzili, że inwestycja ma na celu poprawę infrastruktury na terenie województwa świętokrzyskiego. Dzięki niej zostanie usprawniony ruch tranzytowy oraz poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców.

– Odbyłam wiele rozmów z radnymi Wąchocka. Później były prace w parlamentarnej komisji infrastruktury – powiedziała poseł Agata Wojtyszek, która już jako wojewoda świętokrzyski czyniła starania nad doprowadzeniem budowy do finału. – Jestem przekonana, że ta droga rozwiąże problemy komunikacyjne, również Starachowic. Rozwiąże problem bezpieczeństwa przechodniów oraz dzieci idących do szkoły.

Przedmiotem inwestycji jest budowa trasy o długości 12 km. Planowana obwodnica będzie drogą dwujezdniową, o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku, o ruchu przyspieszonym. Plan zakłada wybudowanie czterech skrzyżowań, w tym trzech z sygnalizacją świetlną, mostów, wiaduktów i przejść dla zwierząt oraz dróg dojazdowych i ścieżek rowerowych. Trasa będzie przebiegać równolegle do drogi krajowej nr 42 od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej, na długości ok. 11,7 km.

Program budowy stu obwodnic skierowany jest do małych miejscowości, w których ruch tranzytowy utrudnia codzienne życie. Rząd przeznacza na ten cel 28 mld zł. W naszym województwie w ramach tego programu znalazła się także budowa obwodnicy Starachowic i Osieka. Podczas poniedziałkowej konferencji procedura przetargowa ruszyła. Oferty na wykonanie obwodnicy Wąchocka można składać do końca lipca, a rozstrzygnięcie postępowania przetargowego ma nastąpić do końca roku. Pierwsi kierowcy obwodnicą powinni pojechać w 2024 roku.

/zaz/

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x