-1.2 C
Starachowice
środa, 2/12/2020
Strona główna Aktualności "Bezpieczny jednoślad". Policja przypomina!

„Bezpieczny jednoślad”. Policja przypomina!

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w codziennej służbie zwracają uwagę na kierujących jednośladami. Ta grupa uczestników ruchu drogowego szczególnie jest narażona na skutki zdarzeń drogowych z ich udziałem, ponieważ tak samo, jak piesi należą oni do osób, które nie są chronione przez dodatkowe urządzenia.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas kontroli niechronionego uczestnika ruchu drogowego, jakim jest kierujący jednośladem, uświadamiają taką osobę o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić w związku z niestosowaniem się do przepisów obowiązujących na drodze.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów i zasad ruchu drogowego wpływa na bezpieczeństwo wszystkich korzystających z dróg. Rowerzysta, motorowerzysta oraz motocyklista jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, w zdarzeniu jest narażony na bardzo poważne obrażenia, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią.

Apelujemy i przypominamy najważniejsze przepisy:

Pamiętajmy, aby po drodze poruszać się pojazdem sprawnym technicznie. Dla przypomnienia prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy.

Dodatkowo dobrze jest również stosować elementy odblaskowe np. w postaci kamizelki odblaskowej, dzięki której jesteśmy bardziej widoczni, a tym samym bardziej bezpieczni. Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek korzystania z kasków ochronnych przez kierujących motorowerami oraz motocyklami, oraz na osoby, które są przewożone takimi pojazdami. Natomiast rowerzyści nie mają takiego obowiązku, ale w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa dobrą praktyką jest korzystanie z kasku ochronnego również i przez tych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze w codziennej służbie zwracają szczególną uwagę na konieczność korzystania z dróg rowerowych, trzeźwość kierujących i nieprzejeżdżanie przez przejście dla pieszych.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, w trzech sytuacjach: 1) gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, 2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, oraz 3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Należy pamiętać, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

Źródło: KPP Starachowice

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: prawie 300 zakażeń i aż 25 zgonów w województwie

Ministerstwo Zdrowia w środowym (2 grudnia) komunikacie poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 609 osób (89 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x