0.7 C
Starachowice
piątek, 22/01/2021
Strona główna Aktualności Meszugene znaczy pozytywnie zakręcony 

Meszugene znaczy pozytywnie zakręcony 

Artysta malarz, piewca kultury żydowskiej, wielbiciel Wierzbnika, człowiek, który wciąż żyje w świecie sztetli sprzed lat – Maciej Frankiewicz zaprasza na wystawę.

Mieszka w Starachowicach, gdy nie maluje gromadzi pamiątki, dokumenty i ślady po przedwojennych mieszkańcach Wierzbnika, w 2001 roku zakłada Izbę Pamięci Żydów w Starachowickim Centrum Kultury, mówi się, że tylko on potrafi opowiadać tak jakby tamten świat wciąż istniał. Być może tak właśnie jest – na pewno na obrazach Macieja Frankiewicza.

Wystawa „Oko na Maroko a drugie na Kaukaz” to zbiór prac o tematyce żydowskiej ale też surrealistyczne spojrzenie na otaczającą artystę rzeczywistość, w pracach artysty czołowe miejsce zajmuje przestrzeń duchowa i fizyczna dawnej społeczności żydowskiej, a główną inspiracją ulice, domy i postaci związane z Wierzbnikiem. Większość obrazów artysty malowana jest w technikach mieszanych, często znajdziemy prace wykonane akwarelą, pastelem suchym, piórkiem, kredką świecową, a nawet flamastrem. Najczęściej używane podłoża to papier, karton i deska. I własnie taki przekrój dzieł będzie można zobaczyć na wystawie online 30 czerwca o godzinie 17.00, zarówno na profilu FB Parku Kultury, na stronie www.parkkultury.starachowice.eu oraz na YouTube.

Warto pamiętać, ze starachowicki artysta otrzymał dyplom Ambasadora Izraela w Polsce za krzewienie kultury żydowskiej, do jego najważniejszych wystaw zaliczyć można The Al Green Gallery, Kanada, 2010, Ashkenaz Festival, Toronto, Kanada 2008, Muzeum Bojowników Getta w Izraelu, 1999, Synagoga Poppera, Krakowski Kazimierz, 1996, Galeria Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury, Kraków, 1996, Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków, 1997, Staromiejskie Centrum Kultury, Kraków, 2001, Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach, 2012 czy Starachowickie Centrum Kultury, 2018.

Poprzedni artykułSześć bramek w sparingu
Następny artykułNarkotyki i hazard
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x