13 C
Starachowice
poniedziałek, 13/07/2020
Strona główna Aktualności Prezydent Marek Materek z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent Marek Materek z wotum zaufania i absolutorium

Debata nad raportem o stanie gminy Starachowice, głosowanie nad wotum zaufania i absolutorium z wykonaniu budżetu – to najważniejsze punkty piątkowej (26 czerwca br.) sesji Rady Miejskiej w Starachowicach. 

Głosowania poprzedziła debata nad stanem gminy i jej finansów. Tylko jeden mieszkaniec Starachowic, przedsiębiorca i wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic, Zbigniew Kroczek zgłosił chęć udziału w debacie. Już na początku wystąpienia stwierdził, że obok koronawirusa, gminie zagraża również „korytowirus, który zżera finanse miasta i powiatu”. Przedsiębiorca przedstawił pomysły na funkcjonowanie Starachowic, które opracowało Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Starachowic”, a które w kwietniu br., na swoich łamach opublikowała m.in. Gazeta Starachowicka. Choćby, utworzenie „Funduszu Wsparcia” czy „Banku Informacji”. Fundusz polegałby na dobrowolnych wpłatach do kasy miasta od firm, które dobrze sobie radzą w czasie pandemii, celem pomocy innym przedsiębiorcom. Pieniądze te miałyby być potem, w ciągu kilku lat, odbierane przez przedsiębiorców w formie mniejszych podatków.

Zbigniew Kroczek krytykował działania inwestycyjne, które generują koszty, a także rezygnację czy niedokończenie inwestycji. Krytycznie ocenił także pracę decyzyjnych urzędników magistratu. Z atakiem na współpracowników nie zgodził prezydent, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, że nigdy nie pozwoli na obrażanie radnych, a przede wszystkim pracowników, którzy „całe serce wkładają w pracę na rzecz rozwoju miasta”.

W dyskusji nad raportem głos zabierali m.in. radni: Sylwester Kwiecień, Bronisław Paluch, Dariusz Lipiec, Marcin Sowula, czy przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Walendzik.

Radny Kwiecień apelował, by przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych stawiać pytanie, co jest najważniejsze dla mieszkańców. Skoncentrować się na zadaniach, z których mieszkańcy będą mogli korzystać, a nie tylko je podziwiać. Bronisław Paluch przypomniał, jak wyglądały Starachowice kilkanaście lat temu. Pytał, gdzie byli ci, którzy krytykują, gdy w mieście nic się nie działo i była stagnacja inwestycyjna. Zaapelował do prezydenta m.in. o to, by ten pochylił się nad kwestią modernizacji al. Armii Krajowej. Natomiast Dariusz Lipiec zwrócił się do prezydenta z apelem, by oszczędności nie szukać w oświacie, zwłaszcza w redukcji etatów pracowników administracyjnych, sprzątaczek i konserwatorów.

Prezydent Marek Materek podsumowując debatę, powiedział że miniony 2019 rok był rokiem dobrym. A zadziałało się tak, dzięki dobrej współpracy z wszystkimi, którzy biorą udział w życiu miasta, m.in. z radnymi, urzędnikami magistratu. Nie chciał odnosić się do wystąpienia Zbigniewa Kroczka. Jak mówił, zarzuty się powtarzają, a najlepszym dowodem na niekomentowanie są albo umorzenia pism przez odpowiednie instytucje, albo odsyłanie ich do adresatów. Podkreślił pracę ludzi, którzy na co dzień odpowiedzialni są za realizację zadań, dodał, że „choć zdarzają się potknięcia, to jest dumny z tego, że pracuje z takim zespołem”.

Za wotum zaufania dla Marka Materka głosowało 12 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw. W głosowaniu o udzielenie absolutorium 13 radnych było za, 3 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Na sesji nieobecnych było 5 radnych.

Prezydent Marek Materek podziękował za zaufanie. Komentując udzielenie absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2019 rok, dodał że w minionym roku magistrat wydatkował 216 milionów złotych.

– Zrealizowaliśmy rekordowy budżet i wiele inwestycji. Mamy ambitne plany i wielkie marzenia na przyszłość. Dziękuję za to głosowanie, za aprobatę i wszystkie głosy, również te wstrzymujące. Dziękuję za zaufanie mieszkańcom, radnym, moim współpracownikom oraz wszystkim, dzięki którym Starachowice mogą cały czas się rozwijać – powiedział prezydent.

/zaz/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x