-1.2 C
Starachowice
środa, 2/12/2020
Strona główna Aktualności Tarcza dla miasta i powiatu

Tarcza dla miasta i powiatu

Budowa trzech bloków przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, budowa nowej drogi tzw. Nowej Moniuszki, przebudowa ul. Krańcowej, przebudowa ul. Fryderyka Lempe, rewitalizacja Parku Miejskiego, wymiana oświetlenia ulicznego na terenie całego miasta, zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Wodnego Lubianka, budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 – to tegoroczne miejskie inwestycje. 

Skąd wziąć na to fundusze? Pieniądze mogą trafić do Starachowic z nowego Funduszu Inwestycji Samorządowych.

Prezydent Marek Materek w komunikacie wydanym w mediach społecznościowych mówi:

– 11 mln zł, które może do nas trafić to konkretna kwota, która zostanie przeznaczona na realizację inwestycji zaplanowanych w tegorocznym budżecie. Odciąży to nasz budżet, gdzie w tym roku z uwagi na zmniejszone wpływy z PIT i CIT, podatku od nieruchomości i w związku z koronawirusem będzie znacznie mniej pieniędzy.

Pieniądze te mogą być przeznaczone wyłącznie jako wkład własny miasta do inwestycji dofinansowanych z UE lub ze środków własnych, jeśli trafią do budżetu miasta to będą bardzo ważnym wsparciem dla rozpoczętych inwestycji.  Niemniej jednak zanim kwota 11 milionów dotrze do Starachowic ministrowie muszą wydać stosowne rozporządzenie.

W ramach „Tarczy dla Samorządów” przewidziana jest również pomoc dla powiatów. Radne Prawa i Sprawiedliwości Agnieszka Kuś i Danuta Krępa podczas czwartkowej (25 czerwca) sesji Rady Powiatu, wręczyły staroście Piotrowi Babickiemu wydrukowaną na kartce papieru wiadomość w formie promesy na kwotę 2 480 026 zł i zaapelowały, by powiat złożył wniosek. Zapewniły, że powiat pieniądze na pewno otrzyma.  

Fundusz Inwestycji Samorządowych dotuje gminy, powiaty i miasta kwotami sięgającymi 95 mln złotych, środki przekazane przez rząd samorządy będą mogły wykorzystać na wszelkie niezbędne lokalne działania takie jak: budowa i remont dróg czy budowę i remonty placówek edukacyjnych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: prawie 300 zakażeń i aż 25 zgonów w województwie

Ministerstwo Zdrowia w środowym (2 grudnia) komunikacie poinformowało o 13 855 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 609 osób (89 osób zmarło z powodu...
0
Dodaj komentarzx
()
x