13 C
Starachowice
poniedziałek, 13/07/2020
Strona główna Aktualności Wybieramy prezydenta Polski

Wybieramy prezydenta Polski

Mija 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy. Przełożone z maja na koniec czerwca br. wybory prezydenckie 2020 odbędą się już w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. W Powiecie Starachowickim do głosowania uprawnionych jest 72 311 mieszkańców.

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenta RP zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa. Wybory muszą odbyć się w dniu wolnym od pracy, który przypada w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów. Pierwotnie, wybory miały zostać przeprowadzone 10 maja br., ale nie odbyły się w związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa. Zgodnie z nowym zarządzeniem, głos na przyszłego prezydenta Polski oddamy 28 czerwca br. Ewentualna druga tura zaplanowana została na 12 lipca br.

O najważniejszy urząd w kraju walczy 11 osób. Tylu kandydatom udało się zebrać 100 tysięcy podpisów na listach poparcia. Są to: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Głosowanie podczas wyborczej niedzieli w lokalach wyborczych trwać będzie od godz. 7.00 do godz. 21.00. W pomieszczeniach zostaną zastosowane rygory sanitarne. Członkowie komisji oraz wyborcy muszą mieć zakryte usta i nos, a na dłoniach rękawiczki. W każdym lokalu ma znajdować się płyn do dezynfekcji rąk. Odbywać się będzie dezynfekowanie lokalu wyborczego, a także wietrzenie. Wyborca powinien pamiętać, by mieć przy sobie długopis!  W lokalu będzie mogła przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 m kw, a między członkami komisji ma być minimum 1,5 m odstępu.

Obywatele głosujący korespondencyjnie otrzymali pakiet wyborczy. Do dzisiaj – piątku 26 czerwca – powinni wrzucić kopertę zwrotną do nadawczej skrzynki pocztowej (Poczty Polskiej) na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla spisu wyborców albo zanieść kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do właściwego urzędu gminy. W dniu wyborów, w godzinach głosowania (od 7:00 do 21:00) można zanieść kopertę zwrotną (lub poprosić o to inną osobę) do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla spisu wyborców.

W starachowickim Domu Pomocy Społecznej i jednoimiennym szpitalu zakźnym, składy komisji w tych obwodach zostały utworzone spośród pracowników poszczególnych placówek

Więcej informacji odnośnie wyborów dostępnych jest na stronie internetowej: www.starachowice.eu w zakładce: informacje dla wyborcy 2020, a także w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w zakładce: Wybory i referenda.

https://bip.um.starachowice.pl/index.php?type=4&name=bt317&func=selectsite&value%5B0%5D=mnu14&value%5B1%5D=22

Granice obwodów i adresy siedzib obwodowych komisji wyborczych zostały zamieszczone w BIP starachowickiego magistratu, a także na obwieszczeniach wyborczych rozwieszonych na terenie miasta.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x