13 C
Starachowice
poniedziałek, 13/07/2020
Strona główna Aktualności Kanalizacja w Lubieni – zakończenie ogromnej inwestycji

Kanalizacja w Lubieni – zakończenie ogromnej inwestycji

Spotkanie z około setką mieszkańców Lubieni odbyło się w piątek 26 czerwca br., na skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Leśnej. Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody podsumowała trzy lata budowy kanalizacji i wcześniejsze starania o pieniądze na to ważne udogodnienie.

– Jak rozmawiałam z mieszkańcami obiecywałam im kanalizację i jak widzicie dotrzymałam słowa. Długo to trwało, ale inwestycja była trudna i po drodze pokonaliśmy wiele problemów formalnych. Odbyłam wiele spotkań i rozmów zachęcając mieszkańców do wyrażenia zgodny na poprowadzenie wykopów na ich działkach – powiedziała gospodarz spotkania Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody.

Wykonanie projektu sieci dla największego obszarowo sołectwa kosztowało ok. 256 tys. zł. Budowa kanalizacji zaś ok. 6,8 mln. zł. Ścieki z Lubieni i ul. Leśnej w Młynku trafią do oczyszczalni ścieków w Krynkach, która musiała przejść modernizację kosztującą blisko 9 mln zł. Do tych pieniędzy należy jeszcze dodać m. in. zakup pojazdu WUKO, agregatu prądotwórczego i inne usługi. Na budowę kanalizacji i prace w oczyszczalni gmina otrzymała rekordowo wysokie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Ze źródeł zewnętrznych, gmina pozyskała wsparcie na ok. 60% kosztów działań.

– Pani wójt informowała Radę Gminy i sukcesach i o przeszkodach na drodze do kanalizacji. Jestem pod wrażeniem że nigdy nie ustała w walce o inwestycję, która dziś ma swój finał – powiedział Janusz Adamus Przewodniczący Rady Gminy w Brodach.

Pani wójt dziękowała wykonawcom inwestycji, mieszkańcom, współpracownikom i wszyscy, którzy wspierali ją w dojściu do tego celu. Na spotkaniu obecni byli m. in.: Marek Maciukajć – radny powiatowy, Jan Grudniewski – generał Polskich Drużyn Strzeleckich, Radni Gminy Brody, sołtysi z Lubieni i Młynka i Przymiarek, przedstawiciele szkół i gminnych jednostek. Ksiądz Sławomir Rak – proboszcz miejscowej parafii pobłogosławił mieszkańcom, którzy będą korzystać z urządzeń technicznych kanalizacji. Pani Wójt, za dobrą współpracę wręczała statuetki przedstawicielom firm, które wykonywali tę dużą inwestycję: Czesławowi Sztukowi, Małgorzacie Mierzwie, Stanisławowo Kobozowi z firmy „Wod-Gaz”, Tomaszowi Druciakowi, Damianowi Lisowiczowi – „Otech”, Maciejowi Szpakowi -„Budomont”. Dziękowała też Kazimierzowi Pocheciowi – projektantowi kanalizacji.

Na spotkaniu odbyło się także podpisanie pierwszej umowy na odbiór ścieków. Korzystanie z kanalizacji rozpoczął Dariusz Łodej – Radny z Lubieni. Po podpisaniu umowy podziękował pani Wójt i wszystkim, którzy przyczynili się do budowy kanalizacji. Obecnie trwają jeszcze prace porządkowe na terenie oczyszczalni ścieków. Realizowany jest jeszcze drugi – o wiele mniejszy etap kanalizacji – m. in. na ul. Henryk i Podlesie w Lubieni.

Organizację wydarzenia finansowo wsparły firmy realizujące omawiane inwestycje. Miłym akcentem były pamiątki z tego wydarzenia rozdawane mieszkańcom – parasole z napisem „Lubienia 2020” oraz słodycze dla dzieci.

m.p.
Poprzedni artykułZatrzymany za rozbój
Następny artykułStartuje Kino Plenerowe
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x