16.1 C
Starachowice
środa, 5/08/2020
Strona główna Aktualności Wojewoda wystosował apel do jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej

Wojewoda wystosował apel do jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej

Na stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach ukazał się apel wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza do dyrektorów i kierowników podmiotów leczniczych Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Publikujemy jego treść.

„Drodzy Koledzy, Szanowni Państwo

Pragnę bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe zaangażowanie oraz wkład pracy personelu medycznego w trudnym okresie związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS – CoV-2.

Panująca w ostatnich miesiącach sytuacja wywołana pandemią spowodowała, że pacjenci chorujący na inne schorzenia, niezwiązane z COVID-19, zostali pozbawieni możliwości skutecznego leczenia. Pragnę przypomnieć, że w przypadkach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej czy w poradni specjalistycznej winno być zrealizowane w trybie nagłym, czyli w dniu zgłoszenia. Decyzję o przyjęciu pacjenta w trybie nagłym podejmuje lekarz.

Obecnie stabilizująca się sytuacja epidemiologiczna oraz nieograniczona i pełna dostępność do środków ochrony osobistej i płynów dezynfekcyjnych, tworzą warunki do podjęcia przez Państwa placówki pełnej działalności medycznej.

Ograniczenie się do udzielania pomocy jedynie w formie teleporady oraz przyjęcia „zza okienka” należy traktować jako dopuszczalną, aczkolwiek jedynie zarezerwowaną do szczególnych sytuacji, formę przyjęć pacjentów. Brak bezpośredniego dostępu do lekarza stawia pacjentów w stanach nagłego pogorszenia zdrowia w bardzo trudnej sytuacji.

Mając na uwadze powyższe, system ochrony zdrowia musi niezwłocznie powrócić do normalnego funkcjonowania w nowych warunkach z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Proszę zatem o niezwłoczne wznowienie normalnego funkcjonowania Państwa placówek POZ i AOS, oczywiście z zachowaniem stosownych reżimów sanitarnych związanych z epidemią SARS – CoV – 2″.

Poprzedni artykułRozpoczęli wielkie sprzątanie 
Następny artykułNosi wiele imion
[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x