16.1 C
Starachowice
środa, 5/08/2020
Strona główna Aktualności Czy przychodnie zostaną otwarte? - Apel wojewody

Czy przychodnie zostaną otwarte? – Apel wojewody

 Na stronie internetowej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach ukazał się apel wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza do dyrektorów i kierowników podmiotów leczniczych Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. 

W piśmie, którego treść przytaczamy, wojewoda dziękując za zaangażowanie i wkład personelu medycznego w okresie rozprzestrzeniania się koronawirusa, apeluje o  niezwłoczny powrót jednostek do normalnego funkcjonowania w nowych warunkach z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

„(…) Panująca w ostatnich miesiącach sytuacja wywołana pandemią spowodowała, że pacjenci chorujący na inne schorzenia, niezwiązane z COVID-19, zostali pozbawieni możliwości skutecznego leczenia. Pragnę przypomnieć, że w przypadkach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej czy w poradni specjalistycznej winno być zrealizowane w trybie nagłym, czyli w dniu zgłoszenia. Decyzję o przyjęciu pacjenta w trybie nagłym podejmuje lekarz. Obecnie stabilizująca się sytuacja epidemiologiczna oraz nieograniczona i pełna dostępność do środków ochrony osobistej i płynów dezynfekcyjnych, tworzą warunki do podjęcia przez Państwa placówki pełnej działalności medycznej. Ograniczenie się do udzielania pomocy jedynie w formie teleporady oraz przyjęcia „zza okienka” należy traktować jako dopuszczalną, aczkolwiek jedynie zarezerwowaną do szczególnych sytuacji, formę przyjęć pacjentów. Brak bezpośredniego dostępu do lekarza stawia pacjentów w stanach nagłego pogorszenia zdrowia w bardzo trudnej sytuacji. Mając na uwadze powyższe, system ochrony zdrowia musi niezwłocznie powrócić do normalnego funkcjonowania w nowych warunkach z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Proszę zatem o niezwłoczne wznowienie normalnego funkcjonowania Państwa placówek POZ i AOS, oczywiście z zachowaniem stosownych reżimów sanitarnych związanych z epidemią SARS – CoV – 2”.

Skierowaliśmy zapytanie do starachowickich placówek medycznych, czy pozytywnie odpowiedzą na apel wojewody Zbigniewa Koniusza. Poniżej publikujemy odpowiedź prezesa Związku Pracodawców Opieki Zdrowotnej, z którego jasno wynika, że tryb pracy przychodni lekarza rodzinnego i przychodni specjalistycznych pozostaje bez zmian:

„W związku z rozsyłaniem apelu Wojewody Świętokrzyskiego do placówek POZ i AOS o przywrócenie pracy naszych przychodni z przed wprowadzenia pandemii koronawirusa, informuję, że takiej możliwości nie ma.Pracujemy tak jak do tej pory, udzielając porad przy wykorzystaniu możliwości teleinformatycznych. W uzasadnionych medycznie przypadkach lekarz decyduje, który chory ma się zgłosić do badania. Szczepienia i badania bilansowe pozostają bez zmian. Obecnie w Ministerstwie Zdrowia wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, są przygotowywane standardy „odmrażania” POZ. Reasumując wszystko pozostaje bez zmian, a Pan Wojewoda Świętokrzyski będzie się musiał wycofać z tego chybionego apelu. ”

Na zapytanie GAZETY odpowiedzi udzieliła Vita Centrum Zdrowia w Starachowicach, w piśmie skierowanym do redakcji czytamy, że „zasady funkcjonowania systemu ochrony zdrowia dotyczących POZ w nowych warunkach (…) i stan epidemiczny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, do dnia dzisiejszego nie zostały zniesione. Zachowanie reżimu sanitarnego określają aktualne zalecenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych (…) na podstawie wytycznych WHO. (…) Vita Centrum Zdrowia stosuje się do powyższych wytycznych oraz zaleceń Konsultanta Krajowego z Medycyny Rodzinnej (…) w związku z czym apel Pana Wojewody jej (przychodni Vita Centrum Zdrowia – przypis red.) nie dotyczy.

[new_comments]

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej głosowani
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Wszystko ładnie super zarejestrowałam się do lekarza w poniedziałek nie zadzwonił więc znów zadzwoniłam we wtorek pani mi powiedziała że jest notatka ze były wykonywane telefony ale nie odbierałam kij znów się zarejestrowalam i znów to samo czyli umawiam się do lekarza potrzebny antybiotyk nie mogę już wytrzymać ale nie odbieram super wytumaczenie na to że nie chce im się pracować teraz mają lajcik więc po co otwierać

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
1
0
Dodaj komentarzx
()
x