16.1 C
Starachowice
środa, 5/08/2020
Strona główna Aktualności Podsumowanie roku w Ognisku Plastycznym

Podsumowanie roku w Ognisku Plastycznym

Cykliczna wystawa uczniów Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach co roku przyciąga rzesze wielbicieli talentu młodych artystów. Kończący się rok plastyczny 2019/2020 był inny niż zwykle, przerwany pandemią mimo wszystko zaowocował licznymi pracami i wydarzeniami artystycznymi. 

Jednym z nich była poplenerowa wystawa „Piecozaury 2019”, była to prezentacja prac młodzieży, która brała udział w plenerze malarskim na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Każdy, kto był na terenie muzeum wie, że to miejsce magiczne, pełne malowniczych zakątków z drzemiącą w nich historią. Doskonałe miejsce, które cudnie prezentuje się później na powstałych obrazach.

Niemal w przeddzień ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia miała miejsce wystawa absolwentki starachowickiej placówki plastycznej – Julii Drapejkowskiej – „Julia Drapejkowska -szkice i projekty”. Połączona z wigilią zgromadziła tradycyjnie absolwentów POP.  Wystawa była pomysłem Aleksandry Michalskiej -Szwagierczak, która pełniła rolę opiekuna Julii Drapejkowskiej – młoda artystka jest dziś studentką scenografii na wrocławskiej ASP. Prezentacje absolwentów Ogniska są zawsze świetnym sposobem na promocję młodych talentów oraz starachowickiej placówki.

Na początku grudnia 2019 r. . miało miejsce podsumowanie świątecznego konkursu plastycznego z Bricomarche. Zadaniem uczestników było wykonać  pracę plastyczną na tematy „Mój wymarzony prezent” lub „Bombka”, laureatami konkursu zostali uczniowie Ogniska Piotr Orczyk lat – 7, Dominika Nowak – lat 15 i Joanna Walendzik – lat 12. Od Bricomarche Ognisko otrzymało również bon na materiały potrzebne w placówce.

Uczniowie starachowickiej placówki również na szczeblu lokalnym odnoszą sukcesu, na tym polu wyróżniali się Joanna Walendzik, Lena Gołąb, Philip Sobolewski i Kaja Wrona. Nagrody przypadły również za udział w XI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Inspirowanym Twórczością Bolesława Leśmiana, tu rękę po nie wyciągnęły Julia Strzelec, Julia Zaręba, Aleksandra Walkiewicz, Eliza Nowak i Maja Sosnowska.  Rozstrzygnięcie miało miejsce 19 czerwca 2020 r. w Domu Kultury w Iłży.

Obecnie można oglądać wystawę prac malarskich i szkiców rysunkowych grupy młodzieżowej prowadzonej przez Aleksandrę Michalską Szwagierczak oraz przez  Ryszarda Uziębło. Dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach wyróżnia w tej grupie szczególnie aktywne osobowości młodych artystów takich jak: Julia Zaręba, Klaudia Rutkowska, Małgorzata Markowska, Eliza Nowak czy Natalia Jarzyna. Ale także:

– Z nadzieją patrzę na młodych artystów takich jak Aleksandra Walkiewicz, Jagoda Blicharz, Wiktoria Długosz ,Joanna Beźnic czy Julia Strzelec. Cieszy bogactwo prac grupy dziecięcej prowadzonej przez panią Dorotę Sarzyńską- Kosieradzką, gdzie są prezentowane różnorodne techniki prac plastycznych takie jak: wydrapywanki, kolografy, batiki. Możemy oglądać różnorodne prace rysunkowe i malarskie grupy średniej prowadzonej przez pana Marcina Bondarowicza. Prezentujemy również ceramikę wykonywaną pod moim kierunkiem. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie Rady Rodziców poprzez zakup różnego rodzaju materiałów biurowych i środków czystości … dzięki czemu możemy więcej funduszy przeznaczać na materiały plastyczne, co w naszej placówce ma ogromne znacznie. Mamy nadzieję, że z początkiem września wznowimy działalność. W tym roku po raz pierwszy plener oraz zajęcia wakacyjne się nie odbędą – mówi opiekun młodych talentów i dodaje, że wystawę można obejrzeć wirtualnie na facebooku placówki lub pod adresem https://popstarachowice.wordpress.com

Można również zobaczyć wystawę na miejscu w Ognisku Plastycznym po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x