16.1 C
Starachowice
środa, 5/08/2020
Strona główna Aktualności "Chcemy budować Polskę nowoczesną, która będzie służyła Polakom"

„Chcemy budować Polskę nowoczesną, która będzie służyła Polakom”

Rządowa pomoc dla przedsiębiorców i pracowników oraz programy socjalne realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Andrzeja Dudę były głównymi tematami piątkowej (3 lipca br.) konferencji prasowej z udziałem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg. 

Podczas wizyty w Starachowicach, minister Marlena Maląg odwiedziła m.in. firmę Starpol II. Podczas spotkania z dziennikarzami, towarzyszyli jej prezes Edward Płusa oraz świętokrzyscy parlamentarzyści, posłowie: Agata Wojtyszek, Krzysztof Lipiec i Marek Kwitek oraz senator Krzysztof Słoń. Obecny był również wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.

Pani minister w swoim wystąpieniu skupiła się na pomocy, jaką rząd zaoferował przedsiębiorcom i pracownikom w czasie pandemii koronawirusa.

– Epidemia koronawirusa i spowodowane przez nią problemy gospodarcze stały się podstawą konstruowania tarczy antykryzysowej, w taki sposób, aby ochronić miejsca pracy. Tych udało się ocalić 5 milionów. Już 106 miliardów złotych trafiło do polskich firm na świadczenia postojowe i zwolnienia ze składki ZUS. Naszym celem było takie dopasowanie przepisów, aby przedsiębiorcy mieli pieniądze na wypłatę wynagrodzeń (…) – mówiła Marlena Maląg. – Stopa bezrobocia wynosi dziś 6 procent. W wyniku epidemii pracę straciło 92 tysiące osób, a i one nie zostały bez pomocy. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy utworzony został Fundusz Solidarnościowy, który gwarantuje wypłatę 1400 złotych przez trzy miesiące dla tych, którzy byli zatrudnieni na umowę o pracę. 56 tysięcy osób ubiega się o takie świadczenie. To dowód na to, że tarcza antykryzysowa działa i nie ma znacznego wzrostu bezrobocia – dodała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister przekazała informację, że w województwie świętokrzyskim na utrzymanie miejsc pracy i pomoc gospodarce przekazano 3 miliardy złotych. Teraz, głównym zadaniem jest rozwój na poziomie samorządów, co pozwoli na szybkie odbicie po zastopowaniu gospodarki.

– Troską rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy jest dbałość o rodzinę i osoby potrzebujące. To 114 miliardów złotych na świadczenie Rodzina 500 plus, dopłata do emerytury dla matek, które wychowały 4 i więcej dzieci. Najnowszy pomysł to bon turystyczny. Nasz program oparty jest na trosce o rodzinę, stąd przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wsparcie dla seniorów i niepełnosprawnych – wymieniała minister Marlena Maląg. – Dbamy o wszystkie regiony kraju, by Polska rozwijała się równomiernie. Dziś możemy porozmawiać o tym, czego jeszcze potrzebują Polacy, jakiego wsparcia oczekują przedsiębiorcy. Chcemy budować Polskę nowoczesną, która będzie służyła Polakom.

Prezes firmy Starpol II Edward Płusa chwalił rząd za pomoc dla przedsiębiorców. Mówił o sytuacji swojej firmy w czasie kryzysu, który został wywołany przez pandemię.

– Zaczęliśmy bardzo dobrze ten rok. Pierwszy kwartał był jednym z lepszych. Niestety w kwietniu straciliśmy 30 procent przychodów. Mając taką możliwość wystąpiliśmy o wsparcie w ramach gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Otrzymaliśmy je – mówił prezes. Dodał, że tarcza antykryzysowa pomogła w utrzymaniu miejsc pracy i zakładu. – O zwolnieniach pracowników nie mogło być mowy. Moja w tym głowa, by utrzymać kadrę, którą szkolimy i w którą inwestujemy.

Również parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej dziękując minister Marlena Maląg za przybycie do Starachowic, mówili o  wsparciu, które trafia do mieszkańców i przedsiębiorców z regionu świętokrzyskiego. Poseł Agata Wojtyszek przypomniała, że w ostatniej transzy środków pomocowych pieniądze otrzymało sześć starachowickich firm, co pomoże w utrzymaniu miejsc pracy i powrocie do stanu zakładu sprzed epidemii. Natomiast lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec zaznaczył, że Starachowice zawsze były blisko resortu pracy. Podkreślił, że to ze strony ministerstwa przychodzą programy wsparcia, dzięki którym bezrobocie z 28 procent w okresie transformacji spadło obecnie do 8,5 procent.

Wizyta minister Marlena Maląg w powiecie starachowickim obejmowała również m.in. zwiedzanie firmy Starpol II, a także spotkania z mieszkańcami gminy Pawłów i gminy Mirzec.

[new_comments]

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarszy
Najnowszy Najczęściej głosowani
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz

Hehehe, Dudeł obrońca pedofili prowadzi programy socjalne? Chyba dla gwałcicieli w sutannach.

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
1
0
Dodaj komentarzx
()
x