16.1 C
Starachowice
środa, 5/08/2020
Strona główna Aktualności W Parku Kultury działają

W Parku Kultury działają

Prace na zapleczu sceny, remonty, drobne i większe modernizacje sal, odświeżanie, sprzątanie, przeprowadzka, praca w okresie pandemii oraz stała oferta zajęć i wydarzeń online to tylko część działań Parku Kultury w Starachowicach.

Kończą się prace na zapleczu sceny sali widowiskowo – kinowej Parku Kultury. Pracownicy m.in. zdemontowali stare, nieużywane przewody elektryczne, usunęli stare sztankiety i założyli nowe spełniające standardy bezpieczeństwa, wymienili stare lampy na nowe, energooszczędne. Te zmiany zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo osób pracujących na scenie oraz estetykę. W kolejnym etapie ekipa techniczna Parku Kultury wykonała nowe okablowanie systemu oświetleniowego sceny. Niebawem odświeżona zostanie również podłoga na scenie oraz kurtyny.

– Chcieliśmy maksymalnie wykorzystać ten trudny dla nas czas, w którym byliśmy zobligowani zamknąć salę widowiskowo – kinową dla gości – mówi dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek – Piwarska. – W tym okresie sprawna ekipa techniczna Parku Kultury wykonała mnóstwo niezbędnych adaptacji i remontów, między innymi po to, aby przygotować placówkę do prowadzenia poszerzonej działalności z zakresu edukacji artystycznej.

Pięć sal odświeżono i przygotowano pod nową ofertę zajęć artystycznych. Pracownicy odświeżyli i odmalowali też hol przy kasach kina. Trwa również wielkie sprzątanie w budynku.

Zmiana nazwy placówki to nie tylko zmiany wewnątrz budynku, ale także zmiana dotychczasowej oferty, jaką pracownicy Parku przygotowują dla mieszkańców miasta i powiatu. Celem, jaki postawili przed sobą, jest stworzenie w budynku przy ul. Radomskiej 21 miejsca uniwersalnego, pełnego dobrej energii do wielokierunkowych twórczych działań.

– To park inspiracji na otwartej przestrzeni kultury. Chcemy być miejscem żywym, stymulującym i zachęcającym do podejmowania wszelkich kulturowych działań, aktywnie wspierającym realizację twórczych idei i spotkań twórców z odbiorcami – mówi dyrektor Parku Kultury Agnieszka Lasek – Piwarska. – Miejscem otwartym, miejscem gdzie chce się działać, tworzyć, ale i po prostu uśmiechnąć.

Kultura z łączy

Od początku ogłoszenia stanu pandemii dzisiejszy Park Kultury angażował się w działalność w sieci.

– Działania online opatrzyliśmy hasłem i logiem „Kultura z łączy” – mówi dyrektorka. – W internecie organizujemy wystawy, konkursy, wydarzenia, prezentacje. On – line odbywały się i nadal odbywają zajęcia artystyczne, między innymi zajęcia grup Zespołu Tańca i Inscenizacji „Plejada” oraz warsztaty perkusyjne. Wiele działań, które organizowaliśmy w sieci chcemy kontynuować.

W ramach projektu „Kultura z łączy” odbywa się m.in. cykl prezentacji dorobku starachowickich artystów w formie wystaw online. Dotychczas swoje prace prezentowali Katarzyna Gritzmann, Małgorzata Zatorska, Maciej Frankiewicz. W planach są wystawy kolejnych artystów.

– Kolejna nasza akcja on – line to propozycja „Napisz list do sąsiada” – mówi Agnieszka Lasek – Piwarska. – W okresie, gdy musieliśmy pozostać w swoich domach prosiliśmy dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, aby napisały coś miłego do swojego sąsiada. Na Dzień Dziecka zaproponowaliśmy konkurs plastyczny „I wtedy się uśmiecham”. Konkurs cieszył się bardzo dużą popularnością, wpłynęły prace dzieci z terenu całego kraju. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Na Dzień Mamy przygotowaliśmy projekt, w którym o mamach zatrudnionych w kulturze opowiadały ich dzieci.

– W tym roku mieliśmy świętować jubileusz 30 – lecia istnienia Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego, niestety ze względu na obecną sytuację świętowanie odkładamy na przyszły rok – mówi Aleksandra Sarzyńska. – Jednak w odpowiedzi na prośby i na zainteresowanie uczestników poprzednich edycji ogłosiliśmy wersję on-line – wersję z numerem „29,5”. Internetowe zgłoszenia recytatorów przyjmujemy do końca wakacji. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowaliśmy na 14 września.

Od sierpnia do końca października instruktorzy Parku Kultury będą realizować projekt „36 interwencji” dofinansowany z programu Kultura – Interwencje Narodowego Centrum Kultury. To będzie cykl warsztatów: teatralnych, wokalnych i tanecznych organizowanych w czterech placówkach na terenie miasta, zakończony widowiskiem zatytułowanym „36 interwencji”.

– Na okres wakacyjny planujemy kino plenerowe oraz inne atrakcje skierowane do mieszkańców miasta i powiatu – dodaje Monika Kowalczyk – Kogut, szefowa działu animacji kultury i edukacji artystycznej Parku Kultury. – Angażujemy się też w organizację innych wydarzeń. Szykujemy niespodzianki.

Otwierają drzwi

Park Kultury etapami otwiera się dla uczestników zajęć artystycznych. Z przygotowanej oferty korzystać mogą wszyscy – dzieci, młodzież i dorośli. Trwają już próby Chóru Mieszanego „Kamerton”, w kolejnym etapie odbywać się będą indywidualne zajęcia artystyczne a następnie otwarte zajęcia grupowe.

W ofercie od września planowane są zajęcia taneczne dla wszystkich grup wiekowych podobnie zajęcia chóralne. Będzie też oferta nauki gry na instrumentach: perkusji, gitarze klasycznej i elektrycznej, keyboardzie. Inne formy nauki artystycznej dla uczestników to także: wokalne studio piosenki, młodzieżowe zespoły rockowe, warsztaty piosenki poetyckiej, warsztaty fotograficzne, pracownie turystyki i rękodzieła, warsztaty teatralne, recytatorskie, dziennikarskie i inne dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Wizytę w Parku Kultury podsumowała Aneta Nasternak, Zastępca Prezydenta Miasta.

– Pomimo tego, że Park Kultury dopiero rozpoczyna swoją działalność, wyraźnie widać, że już tworzy nową przestrzeń kulturalną dla miasta i powiatu. Jestem pełna podziwu dla Pani dyrektor i pracowników Parku, że pomimo pandemii nie zwolnili tempa i wdrażają kolejne pomysły i projekty. Zachęcam wszystkim mieszkańców do śledzenia strony internetowej i oferty Parku oraz do korzystania z przygotowanych dla nich propozycji.

/Urząd Miejski w Starachowicach/

Placówkę odwiedziła Zastępca Prezydenta Aneta Nasternak / fot. UM Starachowice

Nowe sale do zajęć / fot. UM Starachowice

Zmienił się również wystrój wewnątrz budynku / fot. UM Starachowice

 

 

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x